- Przedział wiekowy
- Do 9 lat
- 9–12 lat
- 12–15 lat
- Od 15 lat
- Temat
- Rodzaj materiałów
Praworządność to jedna z podstawowych wartości UE – gwarancja demokracji oraz praw i wolności obywateli. Zgodnie z zasadą praworządności wszystkie organy władzy publicznej muszą zawsze działać w ramach ograniczeń określonych przez prawo oraz pod kontrolą niezależnych i bezstronnych sądów. Upraszczając, można powiedzieć, że praworządność to warunek fair play.
Animacje znanego artysty Christopha Niemanna pokazują w prosty i przystępny sposób, dlaczego praworządność ma znaczenie w życiu codziennym, na zasadzie analogii do sportu. Czy w piłce nożnej można mówić o grze fair, jeśli sędzia nie jest obiektywny? Czy gra w bilard albo w koszykówkę ma sens, jeśli zasady zmieniają się w trakcie gry?
Obejrzyj film z 6 animacjami na temat praworządności, udostępnij go swoim znajomym i omów na zajęciach z uczniami!

Na ten sam temat

Ten zestaw narzędzi został opracowany dla nauczycielek i nauczycieli szkół podstawowych oraz uczennic i uczniów młodszych klas szkoły podstawowej (6-7 lat). Ma on być wsparciem dla nauczycielek i nauczycieli w organizowaniu w klasie dyskusji, mających na celu skuteczne zwalczanie stereotypów związanych z płcią, na przykładzie sektora transportu.

Odkryj „Europa Quest” – nowy quiz edukacyjny, który zawiera pytania na temat instytucji, historii i procesu decyzyjnego UE oraz europejskiej kultury. Uczy komunikacji i pracy w zespole. Dostępny we wszystkich językach UE, idealnie sprzyja wspólnej nauce!

- Highlighted
Chcą Państwo, aby uczniowie zdobyli podstawową wiedzę o Unii Europejskiej, lecz obawiają się, że temat ten będzie dla nich za trudny? Pomóc mogą robaczek świętojański Juki i jego przyjaciele!

Utworzony ponad 25 lat temu jednolity rynek ułatwia życie osobom prywatnym i firmom, ponieważ pobudza wzrost gospodarczy i sprawia, że powstają nowe m...

W 2018 r. Unia Europejska obchodziła 50. rocznicę powstania unii celnej.

Ten zestaw dydaktyczny zawiera praktyczne wskazówki na temat wystawy „Art in Democracy” przeznaczone dla nauczycieli.

Materiały edukacyjne opracowane w nawiązaniu do narracji ekspozycji stałej Domu Historii Europejskiej. Z wykorzystaniem tych materiałów można w klasie...

W broszurze pokazujemy, jak UE wspiera inicjatywy na rzecz młodzieży od 2019 r., czyli od początku obecnej kadencji Komisji Europejskiej, w takich obszarach jak edukacja, zatrudnienie, zdrowie i ochrona środowiska.