Kalendarium Unii Europejskiej - Unia Europejska Przejdź do treści głównej
Oficjalna strona internetowa Unii EuropejskiejOficjalna strona internetowa UE
Learning corner

Kalendarium Unii Europejskiej

KALENDARIUM UNII EUROPEJSKIEJ

UE NA PRZESTRZENI LAT

Wybierz się z nami w podróż w czasie i przeczytaj o ważnych momentach w historii, wydarzeniach sportowych i społecznych oraz przełomowych wynalazkach... Wiele z nich miało wpływ na obecny kształt Unii Europejskiej. Dodaj coś od siebie – zamieść własne daty i notatki, a potem wydrukuj własną wersję kalendarium!

JAK KORZYSTAĆ Z KALENDARIUM UE?

EU Timeline FAQs accordions

Traktaty UE: Unia Europejska jest oparta na zasadach praworządności. Oznacza to, że podstawą wszystkich jej działań są wiążące umowy, przyjęte dobrowolnie i demokratycznie przez wszystkie kraje członkowskie. Traktaty są co pewien czas zmieniane, aby zwiększyć skuteczność i przejrzystość polityki unijnej, przygotować UE na przyjęcie nowych państw członkowskich i wprowadzić nowe obszary współpracy, takie jak wspólna waluta unijna – euro.

Komisja Europejska: Dba o przestrzeganie traktatów UE. Jednym z głównych zadań Komisji jest pilnowanie, aby wszystkie państwa członkowskie stosowały prawo unijne. Komisja może podejmować działania przeciwko państwom UE lub przedsiębiorstwom, które nie przestrzegają tego prawa. Komisja proponuje też nowe akty prawne i programy w interesie ogólnym UE. Są one poddawane szczegółowej analizie przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej, które podejmują ostateczne decyzje w sprawie wszystkich przepisów prawa unijnego. Instytucje te mogą wprowadzać zmiany do projektów lub całkowicie je odrzucać. Poza tym Komisja zarządza budżetem UE i reprezentuje Unię na forum światowym.

Rada Europejska: W jej skład wchodzą prezydenci i premierzy. Posiedzenia przywódców państw UE w ramach Rady Europejskiej odbywają się co najmniej cztery razy w roku. Rada wyznacza główne priorytety UE oraz ogólne kierunki polityki, ale nie stanowi prawa. Jest to zadanie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej.

Parlament Europejski: Głos obywateli. Reprezentuje obywateli krajów UE. Posłowie do Parlamentu Europejskiego są wybierani przez nich w wyborach bezpośrednich, które odbywają się co pięć lat.

Rada Unii Europejskiej: Rada Ministrów. Ministrowie z wszystkich krajów UE spotykają się na forum Rady, aby omawiać, zmieniać i przyjmować akty prawne. Ministrowie są upoważnieni do podejmowania w imieniu swoich rządów zobowiązań dotyczących działań uzgodnionych na posiedzeniach. Wraz z Parlamentem Europejskim Rada jest głównym organem decyzyjnym UE.

Inne instytucje i organy UE: Kompletna lista wszystkich instytucji i organów UE, a także agencji UE i innych organów jest dostępna na portalu Europa.