Leta 2012 je Evropska unija prejela Nobelovo nagrado za svoja prizadevanja za mir, spravo, demokracijo in človekove pravice v Evropi.
Evropska unija je denarni del Nobelove nagrade namenila otrokom, ki nimajo možnosti za odraščanje v miru, in znesek (930 000 evrov) s svojimi sredstvi podvojila na 2 milijona evrov. S štirimi lani izbranimi projekti za šolanje v izrednih razmerah je pomagala več kot 28 000 otrokom.
To ciljno usmerjeno pobudo za šolanje otrok na vojnih območjih bo nadaljevala tudi v prihodnjih letih in tako Nobelovo nagrado za mir spremenila v trajno politično zapuščino. Leta 2013 je sredstva znova podvojila in 4 milijone evrov namenila obstoječim in novim projektom.
Nobelova nagrada za mir za leto 2012
Norveški odbor za Nobelovo nagrado je ob razglasitvi dejal, da njihova odločitev temelji na vlogi, ki jo je Evropska unija odigrala pri spreminjanju Evrope iz celine vojn v celino miru.
Po mnenju odbora je najpomembnejši dosežek Evropske unije prav „uspešno prizadevanje za mir in spravo ter demokracijo in človekove pravice“.
Evropska unija predstavlja „bratstvo med narodi“ in se približuje pojmu „mirovni kongres“, ki ga je Alfred Nobel v svoji oporoki leta 1895 navedel kot kriterij za mirovno nagrado.
Evropska unija je 21. mednarodna organizacija, ki je od leta 1901 do danes prejela mirovno nagrado.
- Izjava odbora za Nobelovo nagrado
- Skupna izjava Komisije in Sveta ob prejemu Nobelove nagrade za mir
- Izjava predsednika Evropskega parlamenta
Podelitev nagrade
Nagrado so Evropski uniji izročili 10. decembra v Oslu. Kot vsi nagrajenci doslej jo je tudi EU prejela iz rok predsednika norveškega odbora za Nobelovo nagrado. Evropsko unijo so na podelitvi zastopali predsednik Evropskega sveta, predsednik Evropske komisije in predsednik Evropskega parlamenta. Tradicionalni govor ob podelitvi Nobelove nagrade sta v imenu EU imela predsednika Van Rompuy in Barroso. Skupaj z delegacijo EU so nagrado v Oslu prevzeli še štirje mladi Evropejci, nagrajenci spletnega natečaja, ki ga je organizirala EU (glej spodaj).
Natečaj
Institucije EU in Evropski forum za mlade so ob tej priložnosti organizirali natečaj za prispevke mladih o pomenu, ki ga ima zanje mir v Evropi.
Otroci v starosti od 8 do 12 let so sodelovali z risbami, mladi od 13 do 24 let s kratkim besedilom. Natečaja se je udeležilo približno 5 400 otrok in mladih. Žirija pod vodstvom stripovskega avtorja Jeana Van Hamma je izbrala najboljše prispevke iz vsake kategorije, dodatnega nagrajenca so izbrali še z javnim glasovanjem na Facebooku.
Nagrajenci
- Elena Nicoletta Garbujo, 16 let, Italija
- Ilona Zielkowska, 21 let, Poljska
- Larkin Zahra, 23 let, Malta
Vsi štirje nagrajenci so kot člani uradne delegacije Evropske unije odpotovali v Oslo na podelitev Nobelove nagrade za mir. Udeležili so se uradne slovesnosti 10. decembra in priložnostnega slavnostnega koncerta 11. decembra.
„Nobelova nagrada za mir za leto 2012 ni le priznanje preteklim dosežkom Evropske unije: pomeni tudi pogled v prihodnost,“ so dejali predsedniki institucij EU. „Zato želimo, da nas v Oslo spremljajo mladi Evropejci, saj so podedovali celino miru in bodo prevzeli odgovornost za prihodnost Evrope.“
Mnenjska anketa o Nobelovi nagradi za mir Evropski uniji
Pregled rezultatov ankete o Nobelovi nagradi za mir Evropski uniji © EU
Glavne ugotovitve:
- 75 % vprašanih se strinja, da sta mir in demokracija najpomembnejša dosežka EU
- 2/3 jih je ponosnih, da je EU prejela Nobelovo nagrado za mir
- 60 % se jih strinja, da je Nobelova nagrada za mir šla v prave roke in bo izboljšala podobo EU
- večina vprašanih v Grčiji, Avstriji, Sloveniji, Nizozemski in Švedski nasprotno meni, da nagrada za mir ni šla v prave roke in ne bo izboljšala podobe EU.