- Przedział wiekowy
- Od 15 lat
- Temat
- Prawa obywateliInformacje o UEHistoria UEPrawo i instytucje UE
- Rodzaj materiałów
- WideoStrona internetowaZestaw materiałów dla nauczycieliSlajdy z prezentacjiĆwiczenia
Twoi uczniowie chcą zmieniać świat na lepsze? Materiały „EU Democracy in Action”, zawierające cztery interaktywne moduły dotyczące demokracji w UE oraz europejskiej inicjatywy obywatelskiej, wyjaśnią im, na czym polega aktywne uczestnictwo w życiu demokratycznym UE.
Każdy z czterech modułów „EU Democracy in Action” na temat europejskiej inicjatywy obywatelskiej (EIO) obejmuje treści dydaktyczne, gromadzenie informacji, udział w debatach i projektach oraz odgrywanie scenek. Dzięki połączeniu tych technik uczniowie dowiedzą się, jak podejmowane są decyzje w UE, jak te decyzje wpływają na ich codzienne życie oraz jak za pomocą inicjatywy obywatelskiej mogą we współpracy z innymi ludźmi kształtować politykę Unii w dziedzinach, które są dla nich ważne.
Dzięki europejskiej inicjatywie obywatelskiej obywatele Unii mogą wpłynąć na politykę UE, doprowadzając do uwzględnienia konkretnych kwestii w programie politycznym na szczeblu UE. Europejska inicjatywa obywatelska istnieje od 2012 r. Warto ją promować zwłaszcza wśród uczniów dwóch ostatnich klas szkoły średniej, aby zachęcić ich do aktywnej postawy obywatelskiej przez całe życie.
Na ten sam temat

Zestaw narzędzi edukacyjnych pomocny w zwalczaniu stereotypów związanych z płcią w szkole podstawowej
Ten zestaw narzędzi został opracowany dla nauczycielek i nauczycieli szkół podstawowych oraz uczennic i uczniów młodszych klas szkoły podstawowej (6-7 lat). Ma on być wsparciem dla nauczycielek i nauczycieli w organizowaniu w klasie dyskusji, mających na celu skuteczne zwalczanie stereotypów związanych z płcią, na przykładzie sektora transportu.

50 lat unii celnej
W 2018 r. Unia Europejska obchodziła 50. rocznicę powstania unii celnej.

Geoblokowanie i zakupy online
Sprzedawcy detaliczni muszą zapewnić kupującym ze wszystkich krajów UE taki sam dostęp do towarów i usług. Na terytorium UE zakazane jest zatem tzw. b...

Jakie wartości ma UE?
Wszystkie państwa UE mają pewne wspólne podstawowe wartości, które są podstawą wolnego społeczeństwa. UE chroni wspólne wartości, aby zagwarantować wł...

Kalendarium: kamienie milowe w walce o prawa kobiet w UE
Równe prawa w UE przeszły długą drogę, ale pandemia COVID-19 może im zagrozić. Obejrzyj nasze wideo o kamieniach milowych w walce o prawa kobiet w UE.

Koniec z opłatami roamingowymi
Od 2017 r. obywatele UE podróżujący do innego państwa członkowskiego nie muszą już płacić opłat roamingowych za telefonowanie, wysyłanie wiadomości te...

Ogólne rozporządzenie o ochronie danych
Rozporządzenie ogólne o ochronie danych, czyli nowe unijne przepisy dotyczące ochrony danych osobowych, chronią Twoje prywatne dane.

Plan Unii Europejskiej na rzecz praw dziecka
W opracowaniu tej zaadaptowanej dla dzieci wersji unijnej strategii (planu) na rzecz praw dziecka uczestniczyły dzieci.