- Starostna skupina
- 15 let in več
- Tema
- Dezinformacije
- Digitalno
- Vrsta gradiva
Ali ločite zakonito spletišče od njegovega klona?
Ali veste, kdaj so slike, zvočni ali videoposnetki pristni in kdaj lažni (t.i. „globoki ponaredki“)? Manipuliranje z informacijami resno ogroža našo demokracijo in spodkopava našo skupnost. Komisija sprejema ustrezne ukrepe in tesno sodeluje z drugimi institucijami EU in državami članicami v boju proti manipuliranju z informacijami, zato je razvila več orodij za pomoč državljanom pri varnem brskanju na spletu in lažjem odkrivanju manipuliranja z informacijami. Primeri ukrepov Komisije za zaščito naše družbe pred manipuliranjem z informacijami:
- večja odgovornost spletnih platform, da sprejmejo proaktivne ukrepe za odpravo sistemskih tveganj zaradi napačnih ali zavajajočih informacij, ter zagotavljanje varnejšega in zanesljivejšega digitalnega okolja za vse;
- podpora novinarjem in neodvisnim medijem ter zagotavljanje njihove zaščite, saj sta svoboda in pluralnost medijev bistveni za naše demokracije;
- sodelovanje s preverjevalci dejstev, civilno družbo, mediji in akademskimi krogi ter zagotavljanje podpore projektom za boj proti manipuliranju z informacijami in tujemu vmešavanju ter krepitev svobode in pluralnosti medijev – skupaj smo močnejši.
Razumevanje strategij manipuliranja z informacijami omogoča, da ljudje takšne informacije prepoznajo in se jim zoperstavijo. Viri na tem spletišču so namenjeni razvoju kritičnega razmišljanja. Zaščitite se pred manipuliranjem z informacijami.
Učno gradivo
V zadnjih letih smo priča, kako hitro se lahko zavajajoče ali napačne informacije širijo po spletu. Ta nabor orodij za boj proti dezinformacijam bo srednješolskim učiteljem omogočil, da dijake in dijakinje opolnomočijo o ključnih veščinah za prepoznavanje dezinformacij na spletu. Na podlagi primerov iz resničnega življenja in skupinskimi vajami se spodbuja kritično razmišljanje ter dialog o načinih za razlikovanje med dejstvi in dezinformacijami z obravnavanjem različnih tem, kot sta javno zdravje in demokracija.

Video nasveti z napotki za prepoznavanje dezinformacij na spletu
Akterji dezinformiranja uporabljajo različne tehnike za zavajanje in manipulacijo ljudi na spletu. To lahko zajema vse od klonov zakonitih spletišč do spretno manipuliranih zvočnih ali videoposnetkov (t. i. globokih ponaredkov), ki so zasnovani tako, da nas čustveno pritegnejo in zameglijo našo razsodnost.
V tej seriji treh videoposnetkov Essi predstavi nekaj nasvetov in napotkov za pomoč pri varnem brskanju na spletu in lažjem odkrivanju dezinformacij.
Dezinformacije, tuje manipuliranje in vmešavanje: odziv Evropske komisije
Dezinformacije ter tuje manipuliranje z informacijami in vmešavanje resno ogrožajo naše družbe in demokracije. Za obravnavanje te grožnje je potreben odziv na ravni celotne družbe. Več o ukrepih Evropske komisije za okrepitev strateškega komuniciranja za boj proti dezinformacijam.
Več o isti temi

- Highlighted
Smernice so namenjene izobraževalcem za lažje razumevanje potenciala uporabe umetne inteligence in podatkov v izobraževanju ter ozaveščanje o možnih tveganjih.


Namen tega pedagoškega gradiva je izobraževalcem zagotoviti praktične smernice za razstavo Art in Democracy.

Trgovci na drobno morajo kupcem zagotoviti enak dostop do blaga in storitev, ne glede na to, kje v EU so. V nasprotnem primeru se to imenuje „geografs...

- Highlighted
Na spletišču IdeasPowered@School so v vseh jezikih EU na voljo različna učna gradiva o intelektualni lastnini za učitelje in učence vseh starosti in stopenj izobraževanja.

Analiza statističnih podatkov na nacionalni ali regionalni ravni lahko poudari razlike in podobnosti v EU ali znotraj držav. Z našimi tematskimi interaktivnimi publikacijami si oglejte statistične podatke za svojo državo ali regijo in jih primerjajte s podatki drugih držav ali regij v Evropski uniji!

Ali pri poučevanju uporabljate statistične podatke? Ali pa kot dijak/inja ali študent/ka želite izvedeti več o statističnih podatkih? Potem je izobraževalni kotiček na spletišču Eurostata ravno pravšnji za vas.

Kaj je umetna inteligenca? Kaj pomeni? Kje se umetna inteligenca uporablja? Kaj lahko počne in kako deluje? V tem kratkem videoposnetku strokovnjakinj...