- Věková skupina
- 15 let a více
- Téma
- Typ materiálu
Rozeznáte autentickou internetovou stránku od klonu?
Poznáte „deepfakes“ fotografii, zvukovou nahrávku či video? Manipulace s informacemi představuje vážnou hrozbu pro naši demokracii a podkopává náš pocit sounáležitosti. Komise podniká v rámci boje proti manipulaci s informacemi různé kroky a úzce spolupracuje s ostatními orgány EU a členskými státy. Vytvořila také různé materiály, které mají občanům pomoci naučit se v online prostředí pohybovat bezpečně a umět zmanipulované informace odhalit. V zájmu ochrany naší společnosti před zmanipulovanými informacemi Komise například:
- Zvyšuje odpovědnost online platforem, aby podnikaly proaktivní kroky a řešily systémová rizika vyplývající z šíření nepravdivých a zavádějících informací a pomáhaly zajistit bezpečnější digitální prostředí pro všechny.
- Chrání a podporuje novináře a nezávislé sdělovací prostředky, protože svobodná a pluralitní média plní v demokratických zemích nezastupitelnou úlohu.
- Spolupracuje s ověřovateli faktů, občanskou společností, sdělovacími prostředky a akademickou obcí a podporuje projekty, které přispívají k boji proti manipulaci s informacemi a proti zahraničnímu vměšování. Činí tak v duchu hesla „Jen společně budeme silnější“.
Zmanipulované informace lze rozpoznat a odolat jim, pokud víme, jak manipulační strategie fungují. Materiály na této stránce vám pomohou tento typ kritického myšlení rozvíjet. Chraňte se před zmanipulovanými informacemi.
Výukové materiály
V posledních letech jsme svědky toho, jak rychle se zavádějící a nepravdivé informace šíří online. Tyto materiály k tématu dezinformací pomohou učitelům středních škol vybavit studenty důležitými dovednostmi k používání internetu. Materiály obsahují příklady z každodenního života a cvičení, která podporují kritické myšlení a podněcují dialog o tom, jak v online obsahu identifikovat fakta. Zaměřují se na témata, jako je například veřejné zdraví a demokracie.

Videa, které vám pomohou odhalit dezinformace na internetu
Dezinformátoři používají ke klamání lidí na internetu a manipulaci s nimi celou řadu technik. Vytvoří například klon legitimních internetových stránek nebo tak chytře zmanipulované audio nebo video (tzv. deepfakes), jež hrají na naše city a zastíní racionální uvažování.
Essi ve svých 3 videích dává několik rad a tipů, které vám pomohou se orientovat v online prostředí, odhalovat dezinformace a používat internet bezpečněji.
Dezinformace, zahraniční manipulace s informacemi a vměšování: Evropské komise reaguje
Dezinformace, zahraniční manipulace s informacemi a vměšování představují pro naši společnost a demokracii vážnou hrozbu. Řešení této hrozby vyžaduje celospolečenský přístup. Jak Evropská posiluje svou strategickou komunikaci v boji proti dezinformacím.
Další tematické materiály

- Highlighted
Kdo jsou tzv. digitální strážci přístupu (gatekeepers) a proč je podle Evropské komise nutné je regulovat?

Seznamte se s Helenou, Klausem, Kasiou, Enzem a Marion – našimi DIGITÁLNÍMI PRŮZKUMNÍKY na expedici po Evropě. Vysvětlí vám, jak digitalizace probíhá a co nového se chystá.

Tento soubor pedagogických materiálů má učitelům poskytnout praktické pokyny související s výstavou Art in Democracy ("Umění v demokracii ").

Co je to umělá inteligence (UI)? Co si pod tím představit? Jaké má UI uplatnění? Co dokáže a jak funguje? V tomto krátkém videu specialistka na UI Ale...

- Highlighted
Projekt IdeasPowered@School ve všech jazycích poskytuje učitelům a studentům všech věkových kategorií a úrovní různé vzdělávací materiály na téma duševního vlastnictví.

- Highlighted
Cílem těchto pokynů je pomoci pedagogům pochopit potenciál, který aplikace umělé inteligence a využívání dat ve vzdělávání mají, a zvýšit povědomí o možných rizicích.

Analýza statistických údajů na úrovni státu nebo regionu může ukázat, kde v rámci EU nebo v rámci jednotlivých zemí panují rozdíly a kde je naopak situace podobná. Prohlédněte si statistiky o vaší zemi nebo regionu a srovnejte je s jinými zeměmi nebo regiony v Evropské unii pomocí našich tematických interaktivních publikací!

Jak definujete svou identitu? A jaká může být taková charakteristika? Identita se neustále mění a vyvíjí, takže naše názory na to, kdo jsme a kdo jsou...