Nenechte se na internetu nachytat: dokážete odhalit zmanipulované informace? - Evropská unie Přejít na hlavní obsah
Oficiální internetová stránka Evropské unieOficiální internetová stránka EU
Learning corner

Nenechte se na internetu nachytat: dokážete odhalit zmanipulované informace?

Věková skupina
  • 15 let a více
Téma
Typ materiálu

Rozeznáte autentickou internetovou stránku od klonu? 

Poznáte „deepfakes“ fotografii, zvukovou nahrávku či video?  Manipulace s informacemi představuje vážnou hrozbu pro naši demokracii a podkopává náš pocit sounáležitosti. Komise podniká v rámci boje proti manipulaci s informacemi různé kroky a úzce spolupracuje s ostatními orgány EU a členskými státy. Vytvořila také různé materiály, které mají občanům pomoci naučit se v online prostředí pohybovat bezpečně a umět zmanipulované informace odhalit. V zájmu ochrany naší společnosti před zmanipulovanými informacemi Komise například:  

  • Zvyšuje odpovědnost online platforem, aby podnikaly proaktivní kroky a řešily systémová rizika vyplývající z šíření nepravdivých a zavádějících informací a pomáhaly zajistit bezpečnější digitální prostředí pro všechny.
  • Chrání a podporuje novináře a nezávislé sdělovací prostředky, protože svobodná a pluralitní média plní v demokratických zemích nezastupitelnou úlohu.
  • Spolupracuje s ověřovateli faktů, občanskou společností, sdělovacími prostředky a akademickou obcí a podporuje projekty, které přispívají k boji proti manipulaci s informacemi a proti zahraničnímu vměšování. Činí tak v duchu hesla „Jen společně budeme silnější“.

Zmanipulované informace lze rozpoznat a odolat jim, pokud víme, jak manipulační strategie fungují. Materiály na této stránce vám pomohou tento typ kritického myšlení rozvíjet. Chraňte se před zmanipulovanými informacemi.


Výukové materiály

Videa, které vám pomohou odhalit dezinformace na internetu

Dezinformátoři používají ke klamání lidí na internetu a manipulaci s nimi celou řadu technik. Vytvoří například klon legitimních internetových stránek nebo tak chytře zmanipulované audio nebo video (tzv. deepfakes), jež hrají na naše city a zastíní racionální uvažování.

Dezinformace, zahraniční manipulace s informacemi a vměšování: Evropské komise reaguje

Dezinformace, zahraniční manipulace s informacemi a vměšování představují pro naši společnost a demokracii vážnou hrozbu. Řešení této hrozby vyžaduje celospolečenský přístup. Jak Evropská posiluje svou strategickou komunikaci v boji proti dezinformacím

Další tematické materiály

Digital markets act
  • Highlighted

Kdo jsou tzv. digitální strážci přístupu (gatekeepers) a proč je podle Evropské komise nutné je regulovat?

digital_explorers_1.jpg

Seznamte se s Helenou, Klausem, Kasiou, Enzem a Marion – našimi DIGITÁLNÍMI PRŮZKUMNÍKY na expedici po Evropě. Vysvětlí vám, jak digitalizace probíhá a co nového se chystá.

""

Tento soubor pedagogických materiálů má učitelům poskytnout praktické pokyny související s výstavou Art in Democracy ("Umění v demokracii ").

ai_explainer_3_levels.jpg

Co je to umělá inteligence (UI)? Co si pod tím představit? Jaké má UI uplatnění? Co dokáže a jak funguje? V tomto krátkém videu specialistka na UI Ale...

ipschool
  • Highlighted

Projekt IdeasPowered@School ve všech jazycích poskytuje učitelům a studentům všech věkových kategorií a úrovní různé vzdělávací materiály na téma duševního vlastnictví.

Analýza statistických údajů na úrovni státu nebo regionu může ukázat, kde v rámci EU nebo v rámci jednotlivých zemí panují rozdíly a kde je naopak situace podobná. Prohlédněte si statistiky o vaší zemi nebo regionu a srovnejte je s jinými zeměmi nebo regiony v Evropské unii pomocí našich tematických interaktivních publikací!

who_do_you_think_you_are_-_identity.jpg

Jak definujete svou identitu? A jaká může být taková charakteristika? Identita se neustále mění a vyvíjí, takže naše názory na to, kdo jsme a kdo jsou...