Ostražitosť v online prostredí: dokážete odhaliť manipuláciu s informáciami? - Európska únia Prejsť na hlavný obsah
Oficiálne webové stránky Európskej únieOficiálne webové sídlo EÚ
Learning corner

Ostražitosť v online prostredí: dokážete odhaliť manipuláciu s informáciami?

Veková skupina
  • viac ako 15 rokov
Téma
Typ materiálu

Dokážete rozlíšiť autentickú webovú stránku od klonu? 

Viete, kedy sú obrázky, audio alebo videozáznamy pravé a kedy ide o „deepfake“?  Manipulácia s informáciami je vážnou hrozbou pre demokraciu a podkopáva zmysel pre komunitu. Komisia v rámci boja proti manipulácii s informáciami prijíma rôzne opatrenia a úzko spolupracuje s ďalšími inštitúciami EÚ a členskými štátmi. Vypracovala viaceré materiály, ktoré majú občanom pomôcť zorientovať sa v online prostredí a naučiť ich ľahšie odhaliť manipuláciu s informáciami. V záujme ochrany našej spoločnosti pred manipuláciou s informáciami Komisia napríklad:  

  • Zvyšuje zodpovednosť online platforiem, aby podnikali proaktívne kroky na riešenie systémových rizík vyplývajúcich z nepravdivých alebo zavádzajúcich informácií a pomáhali zaistiť bezpečnejšie a spoľahlivejšie digitálne prostredie pre všetkých.
  • Chráni a podporuje novinárov a nezávislé médiá, pretože sloboda a pluralita médií majú v demokratických krajinách zásadný význam.
  • Spolupracuje s overovateľmi faktov, občianskou spoločnosťou, médiami a akademickou obcou a podporuje projekty, ktoré prispievajú k boju proti manipulácii s informáciami a zahraničnému zasahovaniu, pretože spoločne sme silnejší.

Ak budeme vedieť, ako funguje manipulácia s informáciami, dokážeme ju rozpoznať a odolať jej. Materiály na tejto stránke vám pomôžu rozvíjať zručnosti v oblasti kritického myslenia. Chránte sa pred manipuláciou s informáciami.


Súbor nástrojov pre učiteľov

Videá s tipmi, ako odhaliť dezinformácie na internete

Šíritelia dezinformácií používajú rôzne techniky, aby ľudí na internete zavádzali a manipulovali s nimi: od klonov autentických webových stránok až po dômyselne zmanipulované zvukové záznamy alebo videá (tzv. deepfake), ktorých účelom je vplývať na emócie a zatemniť úsudok.

Dezinformácie, manipulácia a zasahovanie zo zahraničia: reakcia Európskej komisie

Dezinformácie a manipulácia s informáciami a zasahovanie zo zahraničia predstavujú pre našu spoločnosť a demokraciu vážnu hrozbu. Boj proti tejto hrozbe si vyžaduje celospoločenský prístup. Zistite, ako Európska komisia zlepšuje svoju strategickú komunikáciu v boji proti dezinformáciám

Ďalšie materiály k téme

digital_explorers_1.jpg

Zoznámte sa s Helenou, Klausom, Kasiou, Enzom a Marion – našimi „DIGITÁLNYMI PRIESKUMNÍKMI“, ktorí putujú po celej Európe, aby zistili, ako sa darí digitalizácii.

ai_explainer_3_levels.jpg

Čo je umelá inteligencia? Čo to znamená? Ako sa dá umelá inteligencia využiť? Čo dokáže a ako funguje? V tomto krátkom videu odborníčka na umelú intel...

who_do_you_think_you_are_-_identity.jpg

Ako definujete svoju identitu? Akými vlastnosťami ju môžete charakterizovať? Identita sa neustále mení a vyvíja, a preto sú aj naše názory na to, kto ...

goodbye_roaming_fees.png

Od roku 2017 už občania EÚ, ktorí cestujú do iného členského štátu, nemusia platiť roamingové poplatky za telefonovanie, posielanie textových správ an...