- Korcsoport
- 15 éven felüliek
- Témakör
- A segédanyag típusa
Meg tud különböztetni egy eredeti weboldalt egy utánzattól?
Meg tudja-e állapítani egy képről, hangfelvételről vagy videóról, hogy valódi-e vagy deepfake? Az információmanipuláció komoly fenyegetést jelent demokráciánkra, és aláássa a közösségbe vetett bizalmunkat. A Bizottság intézkedéseket hoz, és szorosan együttműködik a többi uniós intézménnyel és a tagállamokkal az információmanipuláció elleni küzdelem terén. Számos erőforrást fejlesztett ki annak érdekében, hogy segítsen a polgároknak biztonságosan eligazodni az online környezetben, hogy könnyebben ki tudják szűrni a manipulatív célzatú tartalmakat. Íme, néhány példa arra, hogy mit tesz a Bizottság a társadalom információmanipulációval szembeni védelme érdekében:
- Növeli az online platformok felelősségét, hogy proaktívan fellépjenek a hamis vagy félrevezető információkból eredő rendszerszintű kockázatokkal szemben, hogy ezáltal biztonságosabb és megbízhatóbb digitális környezetet biztosítsanak mindenki számára.
- Védi és támogatja az újságírókat és a független médiát, hiszen a tömegtájékoztatás szabadsága és sokszínűsége alapvető fontosságú demokráciáink számára.
- Együttműködik a tényellenőrzőkkel, a civil társadalommal, a médiával és a tudományos körökkel, valamint olyan projekteket támogat, amelyek hozzájárulnak az információmanipuláció és a külföldi beavatkozás elleni küzdelemhez – hiszen együtt erősebbek vagyunk.
Minél jobban értjük, hogy melyek az információmanipuláció eszközei, stratégiái, annál könnyebben fel tudjuk ismerni és küzdeni tudunk ellene. Az ezen az oldalon található erőforrások segíthetnek Önnek is abban, hogy bővítse az ezzel kapcsolatos ismereteit, és fejlessze a kritikus gondolkodásra való képességét. Védje magát az információmanipulációval szemben!
Tantermi eszköztár
Az elmúlt években mindannyian tanúi lehettünk annak, milyen gyorsan terjednek az interneten a hamis, illetve szándékosan félrevezető hírek. Ez a dezinformáció elleni eszköztár segít a középiskolai tanároknak abban, hogy felvértezzék diákjaikat azokkal a készségekkel, amelyek nélkülözhetetlenek ahhoz, hogy eligazodjanak az online információk világában. Valós példákon és csoportos gyakorlatokon keresztül mozdítja elő a kritikai gondolkodást, és párbeszédre ösztönöz arról, hogyan lehet megkülönböztetni az álhíreket a tényektől, olyan fontos témákat érintve, mint a közegészségügy és a demokrácia.

Videós tippek az online dezinformáció felismeréséhez
Az álhírek terjesztői különféle technikákat alkalmaznak az emberek megtévesztésére és manipulálására az interneten. Leutánozhatnak valódi hírportálokat, rendkívül ügyesen manipulálhatnak hang- és képfájlokat (ezek az ún. „deepfake”-ek, vagy mélykamuk). A dezinformáció célja, hogy az érzelmeinkre hassanak és elhomályosítsák az ítélőképességünket.
Három rövid videójában Essi az online világ biztonságos használatára vonatkozó tippeket és segédanyagokat oszt meg a dezinformáció könnyebb és gyorsabb felismeréséhez.
Szándékos félretájékoztatás, külföldi információmanipuláció és beavatkozás: az Európai Bizottság válaszintézkedései ezekre a kihívásokra
A dezinformáció, valamint a külföldi információmanipuláció és beavatkozás komolyan veszélyezteti társadalmainkat és demokráciáinkat. Ennek hatékony kezeléséhez az egész társadalomra szükség van. Tudjon meg többet arról, hogy mit tesz az Európai Bizottság a dezinformáció elleni küzdelmet szolgáló stratégiai kommunikáció megerősítéséért.
További anyagok ugyanebben a témában

- Highlighted
A dokumentum bemutatja az MI-alkalmazásokban és az adatok használatában rejlő oktatási lehetőségeket, és felhívja a figyelmet a lehetséges veszélyekre.

- Highlighted
Kik vagy mik a digitális kapuőrök, és miért kell a Bizottságnak szabályoznia a tevékenységüket?

Kíváncsi vagy, hogyan véd téged az EU az online térben? A digitális szolgáltatásokról szóló rendelet (DSA) olyan új szabályokat vezet be, amelyek méltányosabbá és biztonságosabbá teszik az online világot.

Arra invitálunk, hogy új nézőpontból tekints a mesterséges intelligenciára. Ez a videó az élet és a technológia metszéspontjait a táncon keresztül mut...

Ennek az oktatási segédanyagnak a célja, hogy gyakorlati útmutatást nyújtson a pedagógusoknak az „Art in Democracy” kiállításhoz.

A statisztikai adatok országos vagy regionális szintű elemzése rávilágíthat a tagországon belüli vagy a tagországok közötti különbségekre és hasonlóságokra. Tematikus interaktív kiadványainkból megismerheti országa vagy régiója statisztikáit, és összehasonlíthatja azokat az Európai Unió más országaival/régióival.

A más tagállamokba utazó uniós polgároknak 2017 óta nem kell barangolási díjat fizetniük, ha mobiltelefonjukról hívást kezdeményeznek (vagy fogadnak),...

Meet Helena, Klaus, Kasia, Enzo and Marion – our “DIGITAL EXPLORERS” on a fieldtrip across Europe to see how digitalisation is coming along.