
13–29 proc. 15-latków w Unii Europejskiej przyznaje, że często doznaje nękania. Z kolei 20 proc. dzieci w Europie w ciągu całego dzieciństwa doświadczyło jakiejś formy niegodziwego traktowania w celach seksualnych, a wśród osób w wieku od 15 do 19 lat samobójstwo jest drugą w kolejności główną przyczyną śmierci.
Sytuacja wymaga działania. Dlatego 23 kwietnia 2024 r. Komisja Europejska przyjęła zalecenie w sprawie rozwoju i wzmocnienia zintegrowanych systemów ochrony dziecka. Dotyczy ono przede wszystkim wprowadzenia na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym mechanizmów umożliwiających dzieciom swobodne wyrażanie poglądów i udział w ocenie strategii, polityk i usług związanych z ochroną dzieci.
Szkoły i nauczyciele mogą pomóc na etapie prewencji, uczulając dzieci, by zwracały większą uwagę na bezpieczeństwo: zarówno w internecie, jak i w świecie realnym. Ważne jest, aby uprzedzać najmłodszych o niebezpieczeństwach czyhających w internecie, aby nauczyć ich bezpiecznego korzystania z technologii cyfrowych, chronić ich zdrowie psychiczne oraz zapobiegać (cyber)nękaniu i je zwalczać.
Przeczytaj zalecenie Komisji w wersji dla dzieci! Ta opracowana przez młodzież ulotka zawiera najważniejsze punkty zalecenia. Może służyć z jednej strony jako źródło informacji o prawach dzieci i ochronie dzieci w UE i na świecie, a z drugiej jako punkt wyjścia do dyskusji na ten temat.
Informacje szczegółowe
- Data publikacji
- 17 października 2024
- Autor
- Dyrekcja Generalna ds. Komunikacji Społecznej