Przejdź do treści głównej
Learning corner
Wiadomość prasowa23 stycznia 2023Dyrekcja Generalna ds. Komunikacji SpołecznejCzas na przeczytanie: 1 min

Międzynarodowy Dzień Edukacji 2023

European Union, 2023 Scopes : Partial reuse prohibited, Information and education only, Non-commercial use, Special conditions to be respected

24 stycznia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Edukacji.

Tak zadecydowało w 2018 r. Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych, aby podkreślić znaczenie edukacji dla pokoju i rozwoju.

Według danych ONZ 244 mln dzieci i młodzieży nie chodzi do szkoły, a 771 mln dorosłych to analfabeci. Nie mogą oni skorzystać z przysługującego im prawa do nauki. Taka sytuacja jest niedopuszczalna.

Edukacja jest jedynym sposobem na to, by uwolnić jednostki i grupy z pułapki ubóstwa, wyrównać szanse dziewcząt i chłopców oraz pobudzić wzrost gospodarczy.

W tym roku hasło przewodnie to inwestowanie w ludzi i priorytetowe traktowanie edukacji. Świadczy ono o woli skoncentrowania działań politycznych na edukacji i przełożenia zobowiązań oraz globalnych inicjatyw na konkretne działania.

Instytucje UE i państwa członkowskie wnoszą łącznie ponad połowę światowej pomocy na edukację, wspierając ten sektor w ponad 100 krajach na całym świecie.

Źródła

Informacje szczegółowe

Data publikacji
23 stycznia 2023
Autor
Dyrekcja Generalna ds. Komunikacji Społecznej