Prejsť na hlavný obsah
Learning corner
Tlačové oznámenie23. januára 2023Generálne riaditeľstvo pre komunikáciuOdhadovaný čas čítania: 1 min

Medzinárodný deň vzdelávania 2023

European Union, 2023 Scopes : Partial reuse prohibited, Information and education only, Non-commercial use, Special conditions to be respected

24. január si na celom svete pripomínajú ako Medzinárodný deň vzdelávania.

Týmto dňom, ktorý vyhlásilo Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov v roku 2018, sa zdôrazňuje úloha vzdelávania pre mier a rozvoj.

Podľa OSN nechodí do školy 244 miliónov detí a mladých ľudí a 771 miliónov dospelých je negramotných. Porušuje sa tým ich právo na vzdelanie, čo je neprijateľné.

Vzdelávanie je najsilnejším nástrojom na prelomenie cyklu chudoby, odstránenie rodovej nerovnosti a stimuláciu hospodárskeho rastu.

Témou tohtoročného dňa je „investovať do ľudí, uprednostniť vzdelávanie“. V rámci tohto dňa sa vyzýva na zachovanie silnej politickej mobilizácie v oblasti vzdelávania a načrtáva spôsob, ako premietnuť záväzky a globálne iniciatívy do praxe.

Spoločný príspevok inštitúcií EÚ a členských štátov k vzdelávaniu predstavuje viac ako polovicu celkovej celosvetovej pomoci, pričom podporujú sektor vzdelávania vo viac ako 100 krajinách na celom svete.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
23. januára 2023
Autor/autorka
Generálne riaditeľstvo pre komunikáciu