Přejít na hlavní obsah
Learning corner
Oznámení23. ledna 2024Generální ředitelství pro komunikaciOdhadovaná doba čtení: 1 min

Mezinárodní den vzdělávání 2024

European Union, 2023 Scopes : Partial reuse prohibited, Information and education only, Non-commercial use, Special conditions to be respected

Na 24. ledna připadá Mezinárodní den vzdělávání, který se slaví po celém světě.

Účelem tohoto dne, který byl schválen Valným shromážděním Organizace spojených národů v roce 2018, je upozornit na význam vzdělávání pro mír a rozvoj.

Podle průzkumu OSN nechodí v celém světě do školy 244 milionů dětí a mládeže a téměř 771 milionů dospělých je negramotných. Je tak porušováno jejich právo na vzdělání, což je nepřijatelné.

Vzdělání je tím nejlepším nástrojem, jak prolomit bludný kruh chudoby, odstranit nerovnosti mezi muži a ženami a stimulovat hospodářský růst.

Letos se Mezinárodní den vzdělávání slaví již pošesté. V kontextu celosvětového nárůstu násilí, diskriminace, rasismu a nenávistných verbálních projevů bude probíhat pod heslem „učení v zájmu trvalého míru“, přičemž důraz bude kladen na zásadní potřebu zasadit se o trvalý mír.

Společný příspěvek institucí EU a členských států na vzdělávání představuje více než polovinu celkové celosvětové pomoci a podporuje sektor vzdělávání ve více než 100 zemích světa.

Zdroje

Podrobnosti

Datum zveřejnění
23. ledna 2024
Autor /Autorka
Generální ředitelství pro komunikaci