Prejsť na hlavný obsah
Learning corner
Tlačové oznámenie23. januára 2024Generálne riaditeľstvo pre komunikáciu

Medzinárodný deň vzdelávania 2024

European Union, 2023 Scopes : Partial reuse prohibited, Information and education only, Non-commercial use, Special conditions to be respected

24. január si na celom svete pripomíname ako Medzinárodný deň vzdelávania.

Týmto dňom, ktorý vyhlásilo Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov v roku 2018, sa zdôrazňuje úloha vzdelávania pre mier a rozvoj.

Podľa OSN nechodí do školy 244 miliónov detí a mladých ľudí a 771 miliónov dospelých je negramotných. Porušuje sa tým ich právo na vzdelanie, čo je neprijateľné.

Vzdelávanie je najsilnejším nástrojom na prelomenie cyklu chudoby, odstránenie rodovej nerovnosti a stimuláciu hospodárskeho rastu.

Tohto roku oslavujeme medzinárodný deň vzdelávania už šiesty raz. V kontexte globálneho nárastu násilia, diskriminácie, rasizmu a nenávistných prejavov sa bude niesť v duchu „učenia sa v záujme trvalého mieru“, pričom sa bude klásť dôraz na kľúčovú potrebu zasadzovať sa o mier.

Spoločný príspevok inštitúcií EÚ a členských štátov k vzdelávaniu predstavuje viac ako polovicu celkovej celosvetovej pomoci, pričom podporujú sektor vzdelávania vo viac ako 100 krajinách na celom svete.

Zdroje

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
23. januára 2024
Autor/autorka
Generálne riaditeľstvo pre komunikáciu