- Starostna skupina
- 12–15 let
- 15 let in več
- 9–12 let
- Tema
- Vrsta gradiva
Spoznajte Heleno, Klausa, Kasio, Enza in Marion, naše „DIGITALNE RAZISKOVALCE“ na izletu po Evropi, in si oglejte, kakšen je napredek na področju digitalizacije.
Digitalizacija odpira nešteto možnosti: ne zamudite priložnosti, da se seznanite z nekaterimi najbolj vznemirljivimi temami, vključno z umetno inteligenco, podatki ali superračunalniki, in izvedite, kako skupaj oblikujejo evropsko digitalno prihodnost: VAŠO prihodnost.
Spodaj si lahko ogledate vse videoposnetke.
Pridružite se nam med raziskovanjem modela DestinE, drzne pobude Evropske komisije za oblikovanje prihodnosti našega planeta s pomočjo Zemljinega digitalnega dvojčka. Zamislite si izjemno pameten model, ki nam pokaže, kako človekove dejavnosti in narava vplivata drug na drugega, ter nam pomaga sprejemati boljše odločitve za naše okolje. Ob finančni pomoči Programa za digitalno Evropo in podpori najnovejše tehnologije, kot so superračunalniki, umetna inteligenca in hiter internet, model DestinE lokalnim voditeljem omogoča preizkušanje morebitnih scenarijev (»kaj če«). Kot da bi pokukali v prihodnost in pogledali, kako bi se naše odločitve lahko odvile in nam tako pomagale učinkoviteje zaščititi naš planet.
Virtualni svetovi odpirajo nešteto možnosti. Lahko bi korenito spremenili naš način dela, učenja in komuniciranja – in še veliko več. Pridružite se našim digitalnim raziskovalcem in spoznajte pobudo #VirtualWorldsEU.
Mreža evropskih vozlišč za digitalne inovacije (EDIH) spodbuja digitalizacijo ter podjetjem po vsej Evropi pomaga s smernicami, strokovnimi nasveti in drugo podporo. Ta vozlišča povezujejo organizacije in institucije, da bi s tehnološkimi izboljšavami proizvajali boljše izdelke, izpopolnili postopke in izboljšali storitve. Želite izvedeti več? Pridružite se našim digitalnim raziskovalcem in superjunaku EDDYJU na njihovih TEH-tastičnih dogodivščinah ter si oglejte, kako Evropska unija sprejema digitalno revolucijo.
Čipi oz. polprevodniki so gradniki vse sodobne elektronike. Avtomobili, telefoni, igralne konzole in številni drugi gospodinjski predmeti so odvisni od teh majhnih čipov. Oglejte si to epizodo in ugotovite, zakaj so čipi v zadnjih letih postali tako redki. Naši DIGITALNI RAZISKOVALCI bodo pojasnili, kako EU skrbi za to, da zalog ne bi ponovno zmanjkalo.
Otroci se danes naučijo podrsniti po zaslonu, še preden se naučijo brati ali pisati. Odrasle lahko marsičesa naučijo o pravilih spletnega obnašanja! Kljub temu pa ni lahko poskrbeti za to, da bo internet za najmlajše uporabnike ostal varen in zabaven. V tej epizodi raziskujemo, kako želi EU otrokom olajšati varnost na spletu.
Kako lahko Evropa pošteno in odgovorno sprejme nove digitalne tehnologije? Evropska komisija je predlagala skupen sklop digitalnih pravic in načel za Evropo, da bi se zavzela za trajnostno, na človeka osredotočeno digitalno preobrazbo, ki temelji na evropskih vrednotah. Ta epizoda serije DIGITALNI RAZISKOVALCI vas popelje skozi šest ključnih tem digitalnih načel in pojasni njihov pomen.
Kako namerava EU oblikovati našo digitalno prihodnost? Postavili smo si več ciljev, ki nas bodo usmerjali. Pomembno vlogo imajo spretnosti, infrastruktura, javne storitve in podjetja. V tej epizodi serije DIGITALNI RAZISKOVALCI igralci uživajo v družabni igri, v kateri so odgovorni za prehod na digitalni svet. Tako kot države EU morajo tudi oni sodelovati, da bi Evropa ostala na pravi poti. Ste za igro?
Živimo v svetu nenehne izmenjave informacij. Premislite, kako pogosto delite osebne podatke na spletu, s prijatelji, javnimi službami, trgovci na drobno in drugimi. Kako ste lahko prepričani, da so vsi ti podatki shranjeni varno in zanesljivo? V tej epizodi serije DIGITALNI RAZISKOVALCI si oglejte, kako tehnologija, znana pod imenom blokovna veriga, omogoča zaščito vaše zasebnosti, da ostanete varni na spletu.
Kaj pomeni, da je država med vodilnimi v svetu na področju digitalizacije? Kako lahko izmerimo digitalizacijo? Kaj so povezljivost, človeški kapital ali digitalne javne storitve? Oglejte si to epizodo in spoznajte te pojme, da boste lahko postali „DIGITALNI RAZISKOVALEC“ v svoji državi.
Ali ste že kdaj imeli težave s povezavo? Ali ste že kdaj uporabili brezplačno brezžično dostopno točko? Ali ste že slišali za omrežje 5G? V tej epizodi je razloženo, zakaj je pomembno, da smo vsi povezani, in kako to izboljšati.
Kaj je kibernetska ozaveščenost? S kakšnimi tveganji se srečujemo na spletu? Koliko se zavedamo spletnih groženj in kako jih lahko obvladujemo? Naši DIGITALNI RAZISKOVALCI vas bodo opremili z nekaj supermočmi, saj moramo vsi izboljšati svoje kibernetske veščine, da bomo ostali varni. Spoznali boste, kako prijaznost, modrost, socialne veščine, čarobni ključ, vzvratna prestava in moč igrajo posebno vlogo na spletu. In ne pozabite – pomislite, preden kliknete!
Ali ste vedeli, da lahko brskate, delite, pošiljate sporočila in kličete od koder koli v EU – brez dodatnih stroškov?! Strah pred visokimi telefonskimi računi je bojazen iz preteklosti. Od leta 2017 lahko potujete po EU in ostanete v stiku z družino in prijatelji. Oglejte si, kako naši digitalni raziskovalci kar najbolje izkoriščajo ugodnosti „gostovanja kot doma“ pri svojih dogodivščinah po vsej EU!
Ali ste vedeli, da so podatki povsod? In ne samo to: podatki spreminjajo način delovanja stvari. Oglejte si to epizodo DIGITALNIH RAZISKOVALCEV, da boste izvedeli, kako podatki potujejo po Evropski uniji in kako nam lahko izboljšajo življenje.
Ali ste vedeli, da se bo, čeprav so prostemu očesu nevidni, količina vseh zbranih podatkov na svetu leta 2025 povečala na 175 zetabajtov, kar zadostuje za petkratno pot do Lune in nazaj? Oglejte si to epizodo DIGITALNIH RAZISKOVALCEV, da boste spoznali superračunalnike in začeli razmišljati na veliko – SUPER veliko.
Ali ste že kdaj videli robota? Ali ste vedeli, da tudi vaš pametni telefon uporablja umetno inteligenco? Oglejte si to epizodo DIGITALNIH RAZISKOVALCEV, da boste izvedeli, kako lahko zaupate umetni inteligenci, ki spoštuje naše vrednote in služi nam: ljudem.
Kvantne tehnologije niso samo za fizikalne navdušence! Naj vas naši DIGITALNI RAZISKOVALCI popeljejo na izjemno zanimivo potovanje, na katerem boste izvedeli, kaj pomenijo in kako vplivajo na naše vsakdanje življenje v Evropi. Če pa ste poleg tega že slišali za miselni eksperiment „Schrödingerjeva mačka“, vas bo naš vizualni razlagalec še posebej navdušil.
Papirologija? Stvar preteklosti! Ali ste vedeli, da se lahko z novo evropsko digitalno identiteto varno poenostavijo postopki izmenjave pomembnih potrdil, poročanja o spremembi naslova, dokazovanja starosti ali celo izpolnjevanja davčne napovedi? Naši DIGITALNI RAZISKOVALCI vam korak za korakom razložijo številne prednosti – vse samo nekaj klikov proč.
„To je majhen korak za človeka, a velik skok za človeštvo“ – po zaslugi inovativne tehnologije več kot pet desetletij od tega velikega mejnika v raziskovanju vesolja zdaj vemo veliko več o tem, kar nas obdaja. Naši DIGITALNI RAZISKOVALCI podrobneje prikažejo evropsko vesoljsko infrastrukturo (ali ste že slišali za program Copernicus?) ter prednosti, ki jih prinaša človeštvu in radovednemu umu.
Več o isti temi
- Highlighted
Smernice so namenjene izobraževalcem za lažje razumevanje potenciala uporabe umetne inteligence in podatkov v izobraževanju ter ozaveščanje o možnih tveganjih.
Trgovci na drobno morajo kupcem zagotoviti enak dostop do blaga in storitev, ne glede na to, kje v EU so. V nasprotnem primeru se to imenuje „geografs...
- Highlighted
Na spletišču IdeasPowered@School so v vseh jezikih EU na voljo različna učna gradiva o intelektualni lastnini za učitelje in učence vseh starosti in stopenj izobraževanja.
Ali pri poučevanju uporabljate statistične podatke? Ali pa kot dijak/inja ali študent/ka želite izvedeti več o statističnih podatkih? Potem je izobraževalni kotiček na spletišču Eurostata ravno pravšnji za vas.
Kaj je umetna inteligenca? Kaj pomeni? Kje se umetna inteligenca uporablja? Kaj lahko počne in kako deluje? V tem kratkem videoposnetku strokovnjakinj...
Kako opredelimo svojo identiteto? Katere značilnosti zajema? Identiteta se nenehno spreminja in razvija, z njo pa so lahko za spremembe odprta tudi na...
V svetu dezinformacij je sposobnost kritičnega ocenjevanja zelo pomembna. Ta orodje izobraževalcem pomaga, da pri dijakih spodbudijo vedoželjnost v digitalni dobi.