- Възрастова група
- 12–15 годиниНад 15 години
- Тема
- Цифрови технологии
- Вид материал
- Видео

Запознайте се с Хелена, Клаус, Касиа, Енцо и Марион — нашите „ЦИФРОВИ ИЗСЛЕДОВАТЕЛИ“, които са на мисия из Европа, за да проверят състоянието на цифровизацията. Цифровизацията създава необятни възможности: не пропускайте шанса си да научите за някои от най-вълнуващите теми, сред които изкуствен интелект, данни или суперкомпютри, и да разберете как всички те оформят цифровото бъдеще на Европа — ВАШЕТО бъдеще.
Чиповете, наричани още полупроводници, са градивните елементи на цялата съвременна електроника. Автомобилите, телефоните, конзолите за видеоигри и много други битови предмети разчитат на тези малки чипове. Гледайте този епизод, за да научите защо наличието на чипове е ограничено през последните години. Нашите ЦИФРОВИ ИЗСЛЕДОВАТЕЛИ ще обяснят какво прави ЕС, за да гарантира, че доставките няма да се изчерпат отново.
Децата днес научават как да плъзват екрана преди да се научат да четат и пишат. Те определено могат да научат възрастните на някои неща за поведението онлайн! Не е лесно обаче интернет да е безопасен и забавен, за да могат младите потребители да го изследват. Този епизод изследва как ЕС се стреми да улесни безопасността на децата онлайн.
По какъв начин Европа може най-успешно да използва новите цифрови технологии справедливо и отговорно? Европейската комисия предложи общ набор от цифрови права и принципи за Европа в подкрепа на устойчива, ориентирана към човека цифрова трансформация, съобразяваща се с европейските ценности. Този епизод на „ЦИФРОВИ ИЗСЛЕДОВАТЕЛИ“ ще ви преведе през шестте ключови теми на цифровите принципи и ще обясни тяхното значение.
По какъв начин ЕС планира да изгради нашето цифрово бъдеще? Определени са няколко цели, които да ни насочват. Уменията, инфраструктурата, обществените услуги и предприятията играят важна роля. В този епизод на „ЦИФРОВИ ИЗСЛЕДОВАТЕЛИ“ играчите играят на настолна игра, в която те отговарят за цифровия преход. Подобно на държавите в ЕС те трябва да работят заедно, за да остане Европа на правилния път. Искате ли да играете?
Постоянното споделяне на информация е част от съвременния свят. Спрете за момент и помислете колко често споделяте лична информация онлайн, с приятели, обществени услуги, търговци на дребно и по друг начин. Как може да сте сигурни, че цялата тази информация се съхранява по безопасен и сигурен начин? Гледайте този епизод на „ЦИФРОВИ ИЗСЛЕДОВАТЕЛИ“, за да разберете по какъв начин технологията, известна като „блокова верига“, защитава вашата неприкосновеност, за да сте в безопасност онлайн.
Какво означава за дадена държава да бъде сред глобалните лидери в цифровизацията? Как можем да измерим цифровизацията? Свързаността човешки капитал ли е или е цифрова обществена услуга? Гледайте този епизод и усвоете тези концепции, за да имате възможност да станете „ЦИФРОВ ИЗСЛЕДВАТЕЛ“ в своята държава.
Някога имали ли сте проблем с връзката? Някога използвали ли сте безплатна Wi-Fi активна точка? Чували ли сте за 5G? В този епизод се обяснява защо е важно всички да сме свързани и
Знаете ли, че можете да разглеждате уеб страници, да споделяте съдържание, да изпращате текстови съобщения и да се обаждате навсякъде в ЕС — без да плащате допълнителна такса?! Притесненията за високите сметки за телефон останаха в миналото. От 2017 г. можете да пътувате в ЕС и да поддържате връзка със семейството и приятелите си. Вижте как нашите цифрови изследователи се възползват максимално от предимствата на „Роуминг като у дома“ по време на приключенията си в ЕС!
Знаете ли, че данните са навсякъде? И не само това: те променят начина на функциониране на нещата. Гледайте този епизод на „ЦИФРОВИ ИЗСЛЕДВАТЕЛИ“, за да разберете как данните пътуват из Европейския съюз и как могат да подобрят живота ни.
Знаете ли, че макар да не можете да го видите, количеството на всички данни, събрани на този свят, ще нарасне до 175 зетабайта през 2025 г., което е достатъчно, за да се направят 5 пътувания до Луната и обратно? Гледайте този епизод на „ЦИФРОВИ ИЗСЛЕДВАТЕЛИ“, за да разберете какво са суперкомпютрите и да започнете да мислите мащабно, СУПЕРМАЩАБНО.
Някога виждали ли сте робот? Знаете ли, че смартфонът ви също използва изкуствен интелект? Гледайте този епизод на „ЦИФРОВИ ИЗСЛЕДВАТЕЛИ“, за да научите как да сте сигурни, че можете да се доверите на ИИ, който служи на нас — хората и зачита нашите ценности.
Квантовата технология не е само за физиците! Последвайте нашите ЦИФРОВИ ИЗСЛЕДОВАТЕЛИ във вълнуващо пътуване, за да разберете какво означава квантовата технология и как тя променя ежедневието ни тук в Европа. Освен това, ако сте чували за мисловния експеримент „Котката на Шрьодингер“, ще се насладите на нашите нагледни разяснения.
Документ на хартия? Това е вече минало! Знаете ли, че новата цифрова европейска идентичност може да опрости безопасно начина, по който споделяме важни удостоверения, докладваме за промяна на адреса, доказваме нашата възраст или дори попълваме нашата данъчна декларация? Нашите ЦИФРОВИ ИЗСЛЕДОВАТЕЛИ ще ви обяснят стъпка по стъпка множеството ползи — всички те са достъпни само с няколко щраквания на мишката.
„Една малка стъпка за човека – един огромен скок за човечеството“ — повече от пет десетилетия след това огромно постижение в изследването на космоса вече имаме много повече знания за света около нас благодарение на иновативните технологии. Нашите ЦИФРОВИ ИЗСЛЕДОВАТЕЛИ ще представят по-подробно европейската космическа инфраструктура (програма „Коперник“ говори ли ви нещо?) и нейните предимства за човечеството и любознателния ум.
Какво е кибернетична осведоменост? Какви са рисковете за нас в интернет пространството? Доколко сме запознати със заплахите в интернет и как да ги управляваме? Нашите ЦИФРОВИ ИЗСЛЕДОВАТЕЛИ ще ви помогнат да придобиете няколко свръхспособности, тъй като всички ние трябва да подобрим кибернетичните си умения, за да сме в безопасност в интернет. Ще научите как добротата, мъдростта, социалните умения, магическият ключ, задната скорост и силата имат специално значение в интернет. И не забравяйте, че трябва винаги да мислите, преди да щракнете с мишката!
Повече по темата
Геоблокиране и пазаруване онлайн
Търговците на дребно трябва да предоставят на пазаруващите един и същ достъп до стоки и услуги, независимо в коя страна от ЕС се намират те. Ако не го...
Да разпознаваме и да се борим с дезинформацията
Пандемията показа колко бързо се разпространява фалшивата информация онлайн. Чрез този набор от инструменти учителите от средните училища могат да помогнат на учениците си да определят кое е истина и кое е фалшива информация в интернет.
Еволюцията на изкуствения интелект
Приканваме Ви да разгледате изкуствения интелект от различна гледна точка. Този видеоклип Ви показва как животът се пресича с технологията чрез танца,...
- Highlighted
Етични насоки за преподавателите относно използването на изкуствен интелект (ИИ) и на данни при преподаване и учене
Тези насоки имат за цел да се помогне на преподавателите и гражданите да разберат потенциала, който приложенията на изкуствения интелект и използването на данни могат да имат в образованието, и да се повиши осведомеността за възможните рискове.
- Highlighted
Законодателен акт за цифровите пазари
Кои са цифровите „пазачи на информационния вход“ и защо е необходимо Комисията да ги регулира?
- Highlighted
Интелектуалната собственост в образованието
IdeasPowered@School предоставя разнообразни готови за използване образователни материали на всички езици на ЕС относно интелектуалната собственост за учители и ученици от всички възрасти и равнища.
Какво представлява изкуственият интелект?
Какво представлява изкуственият интелект (ИИ)? Какво означава? Какви са приложенията на ИИ? Какво може той и как работи? В този кратък видеоклип специ...
Кой мислиш, че си ти? – Идентичност
Как определяш своята идентичност? А какви могат да бъдат евентуално нейните характеристики? Идентичността се изменя и еволюира непрекъснато и следоват...