- Veková skupina
- 12 – 15 rokov
- viac ako 15 rokov
- 9 – 12 rokov
- Téma
- Typ materiálu
Zoznámte sa s Helenou, Klausom, Kasiou, Enzom a Marion – našimi „DIGITÁLNYMI PRIESKUMNÍKMI“, ktorí putujú po celej Európe, aby zistili, ako sa darí digitalizácii.
Digitalizácia otvára nový svet možností: máte obrovskú príležitosť spoznať fascinujúci svet umelej inteligencie, údajov či superpočítačov, a zároveň zistiť, ako tieto novinky formujú digitálnu budúcnosť Európy – VAŠU budúcnosť.
Všetky videá nájdete na tejto stránke.
Pridajte sa k nám pri objavovaní DestinE, odvážnej iniciatívy Európskej komisie, ktorej cieľom je zmapovať budúcnosť našej planéty pomocou digitálneho dvojčaťa Zeme. Predstavte si super inteligentný model, ktorý nám ukáže, ako sa ľudské aktivity a príroda navzájom ovplyvňujú, a pomôže nám prijímať lepšie rozhodnutia pre naše životné prostredie. Vďaka financovaniu z programu Digitálna Európa a najnovším technológiám, ako sú superpočítače, umelá inteligencia a rýchly internet, umožňuje DestinE miestnym lídrom testovať scenáre „čo ak“. Je to ako nahliadnuť do budúcnosti a zistiť, ako by mohli dopadnúť naše rozhodnutia, čo nám pomôže účinnejšie chrániť našu planétu.
Vo virtuálnych svetoch na nás čakajú nekonečné možnosti. Virtuálne svety môžu zásadne zmeniť spôsob, akým pracujeme, učíme sa, komunikujeme, a to nie je všetko! Ak chcete zistiť o tejto iniciatíve viac, vyberte sa na cestu s našimi digitálnymi prieskumníkmi – #VirtualWorldsEU.
Ide o sieť európskych centier digitálnych inovácií, ktorá podporuje digitálnu transformáciu a zároveň poskytuje usmernenia, odborné znalosti a podporu podnikom v celej Európe. V týchto centrách sú združené organizácie a inštitúcie, ktoré chcú prostredníctvom technologických zlepšení vyvinúť kvalitnejšie produkty, zdokonaliť procesy a zlepšiť služby. Chcete sa dozvedieť viac? Sledujte našich digitálnych prieskumníkov a ich fanTECHnické dobrodružstvá spoločne so superhrdinom EDDYM – zistíte, ako sa Európskej únii darí v digitálnej revolúcii.
Čipy alebo polovodiče sú stavebnými kameňmi modernej elektroniky. Bez týchto malých čipov sa nezaobídu autá, telefóny, herné konzoly ani mnohé ďalšie predmety z domácnosti. Pozrite si túto epizódu – zistíte, prečo bolo v posledných rokoch čipov tak málo. Naši DIGITÁLNI PRIESKUMNÍCI vysvetlia, čo robí EÚ preto, aby sa podobná situácia už nikdy nezopakovala.
Dnešné deti vedia používať dotykový displej skôr, než sa naučia čítať alebo písať. Pokiaľ ide o surfovanie po internete, mohli by sa od nich učiť aj dospelí! Aby si však deti mohli túto zábavu bezpečne užiť, musí ich niekto chrániť pred nebezpečenstvami, ktoré číhajú online. V tejto epizóde vám naši hrdinovia vysvetlia, ako plánuje EÚ uľahčiť deťom bezpečný pobyt na internete.
Ako môže Európa spravodlivo a zodpovedne využívať nové digitálne technológie? Európska komisia navrhla spoločný súbor digitálnych práv a zásad na podporu udržateľnej digitálnej transformácie zameranej na človeka, ktorú formujú európske hodnoty v celej Európe. V tejto časti vám DIGITÁLNI PRIESKUMNÍCI predstavia šesť kľúčových tém súvisiacich s digitálnymi zásadami a vysvetlia vám, prečo sú také dôležité.
Ako chce EÚ formovať našu digitálnu budúcnosť? Aby sme s neodchýlili od správneho kurzu, stanovila niekoľko cieľov! Dôležitú úlohu pri ich realizácii zohrajú zručnosti, infraštruktúra, verejné služby a podniky. V tejto epizóde si DIGITÁLNI PRIESKUMNÍCI sadnú k stolovej hre, v ktorej si budú musieť digitálnu transformáciu zorganizovať sami. Podobne ako krajiny EÚ budú musieť navzájom spolupracovať, aby udržali Európu na správnej ceste. Chcete si zahrať aj vy?
Žijeme vo svete neustálej výmeny informácií. Zamyslite sa nad tým, ako často posielate osobné údaje na internete priateľom, inštitúciám, obchodníkom a na ďalšie miesta. Ste si istí, že všetky tieto informácie sa uchovávajú bezpečne a zodpovedne? Pozrite si túto epizódu DIGITÁLNYCH PRIESKUMNÍKOV a dozviete sa, ako technológia „blockchain“ chráni vaše súkromie, aby ste zostali aj na internete v bezpečí.
Čo znamená, ak sa povie, že niektorá krajina patrí medzi svetových lídrov v oblasti digitalizácie? Ako môžeme merať pokrok v digitalizácii? Čo je pripojiteľnosť, ľudský kapitál alebo digitálne verejné služby? Pozrite si túto epizódu DIGITÁLNYCH PRIESKUMNÍKOV, aby ste si tieto pojmy osvojili a stali sa digitálnymi lídrami vo svojej krajine.
Mali ste niekedy problém s pripojením? Používate bezplatné hotspoty Wi-Fi? Počuli ste už o 5G? Táto epizóda vysvetlí, prečo je dôležité, aby sme boli všetci pripojení a ako toto pripojenie zlepšiť.
Čo znamená „povedomie o kybernetickej bezpečnosti“? Aké nebezpečenstvá na nás číhajú na internete? Do akej miery sme si týchto hrozieb vedomí a ako ich dokážeme zvládnuť? Naši DIGITÁLNI PRIESKUMNÍCI nám pridelia niekoľko superschopností, ktoré nám pomôžu posilniť si kybernetické zručnosti, aby sme zostali v bezpečí. Zistíte, akú špeciálnu úlohu zohrávajú na internete láskavosť, múdrosť, sociálne zručnosti, čarodejnícky kľúč, spätný chod a sila. A odteraz si budete vždy pamätať zásadu „Najprv mysli, potom klikni“!
Vedeli ste, že používať internet, posielať SMS správy a telefonovať môžete bez dodatočných poplatkov kdekoľvek v EÚ? Kedysi to ľudia za hranicami príliš často nerobili, pretože sa báli vysokých účtov. Od roku 2017 môžete pri cestách po EÚ zostať po celý čas v kontakte s rodinou a priateľmi. Naši digitálni prieskumníci pri dobrodružných výpravách po celej EÚ túto možnosť vo veľkom využívajú!
Údaje síce voľným okom nevidieť, ale sú všade. A to nie je zďaleka všetko – radikálne menia svet, v ktorom žijeme. Pozrite si túto epizódu DIGITÁLNYCH PRIESKUMNÍKOV a dozviete sa, ako údaje cestujú po celej Európskej únii a ako nám môžu uľahčiť život.
Vedeli ste, že do roku 2025 dosiahne množstvo údajov zozbieraných na svete 175 zetabajtov? Toto množstvo by stačilo na 5 spiatočných letov zo Zeme na Mesiac. V tejto epizóde DIGITÁLNYCH PRIESKUMNÍKOV odhaľujeme tajomstvá superpočítačov, ktoré ponúkajú obrovské, ale skutočne SUPER obrovské možnosti.
Videli ste niekedy robota? Viete, že aj váš smartfón využíva umelú inteligenciu? V tejto epizóde DIGITÁLNYCH PRIESKUMNÍKOV zistíte, ako dôveryhodná a bezpečná umelá inteligencia slúži nám – ľuďom – a rešpektuje naše hodnoty.
Kvantová technológia nie je len pre tých, čo majú radi fyziku Naši DIGITÁLNI PRIESKUMNÍCI sa podujali na fascinujúcu cestu, aby nám pomohli pochopiť, čo táto technológia predstavuje a ako ovplyvňuje náš každodenný život v Európe. A ak vám niečo hovorí experiment so „Schrödingerovou mačkou“, určite sa vám bude táto epizóda páčiť.
Priveľa administratívy a papierovania? Už čoskoro to bude prežitkom minulosti! Nová európska digitálna identita je spôsob, ako bezpečne zjednodušiť odosielanie dôležitých potvrdení, nahlasovanie zmeny adresy, potvrdenie veku či dokonca vypĺňanie daňových priznaní! Naši DIGITÁLNI PRIESKUMNÍCI vám postupne vysvetlia jej mnohé výhody – stačí len niekoľko kliknutí a bude koniec zbytočnému papierovaniu!
„Malý krok pre človeka, obrovský skok pre ľudstvo“ – vyše päť desaťročí od tohto obrovského míľnika vo výskume vesmíru už vďaka inovatívnym technológiám vieme o vesmíre oveľa viac. Naši DIGITÁLNI PRIESKUMNÍCI sa pozrú bližšie na európsku vesmírnu infraštruktúru (možno vám program Copernicus znie aspoň trochu povedome), na výhody, ktoré prináša ľudstvu, a na to, prečo nás tak fascinuje.
Ďalšie materiály k téme
- Highlighted
Cieľom týchto usmernení je pomôcť pedagógom pochopiť potenciál, aký môže mať používanie aplikácií a údajov umelej inteligencie vo vzdelávaní, a zvýšiť informovanosť o možných rizikách.
Vo svete, ktorý je plný misinformácií má zásadný význam rozvíjanie zručností v oblasti kritického myslenia. Tento súbor nástrojov vybavuje pedagógov nástrojmi na podnietenie zvedavých myslí pripravených na digitálnu éru.
Chcete vedieť, ako vás EÚ chráni online? Cieľom nových pravidiel zavedených v akte o digitálnych službách je vytvoriť spravodlivejší a bezpečnejší online svet.
- Highlighted
Kto sú „digitálni strážcovia prístupu“ a prečo ich musí Komisia regulovať?
Čo je umelá inteligencia? Čo to znamená? Ako sa dá umelá inteligencia využiť? Čo dokáže a ako funguje? V tomto krátkom videu odborníčka na umelú intel...
Ako definujete svoju identitu? Akými vlastnosťami ju môžete charakterizovať? Identita sa neustále mení a vyvíja, a preto sú aj naše názory na to, kto ...
Od roku 2017 už občania EÚ, ktorí cestujú do iného členského štátu, nemusia platiť roamingové poplatky za telefonovanie, posielanie textových správ an...
- Highlighted
IdeasPowered@School poskytuje učiteľom a študentom všetkých vekových kategórií a úrovní rôzne vzdelávacie materiály o duševnom vlastníctve, ktoré sú pripravené na použitie, a to vo všetkých jazykoch EÚ.