- Veková skupina
- 12 – 15 rokovviac ako 15 rokov
- Téma
- Digitálne technológie
- Typ materiálu
- Video

Toto sú Helena, Klaus, Kasia,Enzo a Marion – naši „DIGITÁLNI PRIESKUMNÍCI“, ktorí putujú po Európe a skúmajú pokrok digitalizácie. Digitálna oblasť otvára svet plný možností.
Nenechajte si ujsť príležitosť a získajte novinky o najhorúcejších témach, ako je umelá inteligencia, dáta či superpočítače. Zistite, ako formujú digitálnu budúcnosť Európy – VAŠU budúcnosť.
Čipy alebo polovodiče sú základnými prvkami všetkej modernej elektroniky. Autá, telefóny, herné konzoly a mnohé ďalšie predmety v domácnosti sa spoliehajú na tieto miniatúrne čipy. Pozrite si túto epizódu, kde sa dozviete, prečo sú čipy v posledných rokoch vzácne. Naši DIGITÁLNI PRIESKUMNÍCI vám vysvetlia, čo robí EÚ pre to, aby sa nám opäť neminuli ich zásoby.
Dnešné deti sa skôr naučia posúvať prst po displeji než čítať alebo písať. O správaní na internete by isto mohli dospelých čo-to naučiť. A predsa nie je ľahké dosiahnuť, aby bol internet pre mladých používateľov bezpečným a zábavným miestom na skúmanie. V tejto epizóde zisťujeme, čo robí EÚ pre to, aby deťom uľahčila bezpečné používanie internetu.
Ako najlepšie môže Európa spravodlivo a zodpovedne privítať nové digitálne technológie? Európska komisia navrhuje spoločný súbor digitálnych práv a zásad pre Európu s cieľom presadzovať udržateľnú, na človeka zameranú digitálnu transformáciu formovanú európskymi hodnotami. Táto epizóda DIGITÁLNYCH PRIESKUMNÍKOV vás prevedie šiestimi kľúčovými témami digitálnych zásad a vysvetlí vám ich význam.
Ako plánuje EÚ formovať našu digitálnu budúcnosť? Vytvorených bolo niekoľko cieľov, ktoré nás budú usmerňovať. Zručnosti, infraštruktúra, verejné služby a podniky – všetkých čaká dôležitá úloha. V tejto epizóde DIGITÁLNYCH PRIESKUMNÍKOV hráči hrajú stolovú hru, v ktorej zodpovedajú za digitálnu transformáciu. Presne ako krajiny EÚ musia aj hráči spolupracovať, aby Európa napredovala. Zahráte sa?
Žijeme vo svete neustáleho sprístupňovania informácií. Zastavte sa a porozmýšľajte, ako často sprístupníte online svoje údaje – priateľom, verejným službám, obchodníkom a ďalším. Ako môžete mať istotu, že je táto informácia bezpečne uchovávaná a ochránená? Pozrite si túto epizódu DIGITÁLNYCH PRIESKUMNÍKOV, kde zistíte, ako technológia s názvom ‚blockchain’ umožňuje chrániť vaše súkromie, aby ste boli online v bezpečí.
Čo pre krajinu znamená, keď sa ocitne medzi globálnymi lídrami digitalizácie? Ako možno zmerať digitalizáciu? Čo je to pripojenosť, ľudský kapitál alebo digitálne verejné služby? Pozrite si tento diel a osvojte si dané pojmy, aby ste sa mohli stať „DIGITÁLNYMI PRIESKUMNÍKMI“ vo svojej krajine.
Mali ste už niekedy problém s pripojením? Použili ste už bezplatné Wi-Fi pripojenie? Počuli ste už o 5G? V tomto diele vám vysvetlíme, prečo je dôležité, aby sme boli všetci pripojení, a ako to dosiahnuť.
Vedeli ste, že môžete sledovať sociálne médiá, zdieľať príspevky, písať správy a telefonovať kdekoľvek v EÚ a bez dodatočných poplatkov?! Strach z vysokých telefónnych účtov je minulosťou. Od roku 2017 môžete počas cestovania v EÚ zostať v kontakte s rodinou a priateľmi. Pozrite si, ako digitálni prieskumníci počas svojich dobrodružstiev v celej EÚ využívajú výhody roamingu, akoby surfovali doma!
Vedeli ste, že dáta sú všade? A nielen to – zároveň menia spôsob fungovania vecí. Pozrite si tento diel DIGITÁLNYCH PRIESKUMNÍKOV a zistite, ako sa dáta pohybujú v Európskej únii a ako nám môžu zlepšiť život.
Vedeli ste, že aj keď sú dáta neviditeľné, množstvo dát zhromaždených na tomto svete sa do roku 2025 vyšplhá na 175 zettbajtov, čo by vystačilo na päť spiatočných ciest na mesiac? Pozrite si diel DIGITÁLNYCH PRIESKUMNÍKOV, spoznajte superpočítače a začnite myslieť vo veľkom, až do SUPER rozmerov.
Už ste niekedy videli robota? Vedeli ste, že aj váš smartfón používa umelú inteligenciu? Pozrite si tento diel DIGITÁLNYCH PRIESKUMNÍKOV a zistite, ako zabezpečiť, aby ste dôverovali umelej inteligencii, ktorá nám ľuďom slúži, pričom rešpektuje naše hodnoty.
Kvantová technológia nie je len pre nadšencov fyziky! Naši DIGITÁLNI PRIESKUMNÍCI vás zavedú na fascinujúcu cestu za spoznaním významu tejto technológie a dozviete sa, aký vplyv má na náš bežný život tu v Európe. Plus ak ste už počuli o myšlienkovom pokuse „Schrödingerovej mačky“, môžete sa tešiť na pútavé vizuálne vysvetlenie.
Papierovačky? Sú už prežitkom! Vedeli ste, že pomocou novej európskej digitálnej identity možno zabezpečeným spôsobom zjednodušiť to, ako predkladáme dôležité osvedčenia, nahlasujeme zmenu adresy, dokazujeme náš vek, či dokonca vypĺňame daňové priznanie? Naši DIGITÁLNI PRIESKUMNÍCI vám krok za krokom vysvetlia početné výhody, ktoré môžete získať po pár kliknutiach.
„Malý krok pre človeka, veľký skok pre ľudstvo“ – vyše päťdesiat rokov od tohto obrovského míľnika vo výskume vesmíru vieme vďaka inovačným technológiám oveľa viac o tom, čo nás obklopuje. Naši DIGITÁLNI PRIESKUMNÍCI si posvietia na európsku vesmírnu infraštruktúru (hovorí vám niečo Copernicus?) a na výhody, ktoré prináša ľudstvu a zvedavým hlavičkám.
Čo je to kybernetické povedomie? Aké riziká na nás číhajú online? Ako si všimnúť online hrozby a ako ich zvládať? Naši DIGITÁLNI PRIESKUMNÍCI vás naučia pár superschopností, pretože všetci si potrebujeme vycibriť naše kybernetické zručnosti, aby sme sa ochránili. Zistíte, akú špeciálnu úlohu zohrávajú online priestore vľúdnosť, rozvážnosť, sociálne zručnosti, čarovný kľúč, spiatočka a sila. Vždy si dobre rozmyslite, či na niečo kliknete!
Ďalšie materiály k téme

- Highlighted
Etické usmernenia pre pedagógov týkajúce sa používania umelej inteligencie a údajov pri výučbe a vzdelávaní
Cieľom týchto usmernení je pomôcť pedagógom pochopiť potenciál, aký môže mať používanie aplikácií a údajov umelej inteligencie vo vzdelávaní, a zvýšiť informovanosť o možných rizikách.

- Highlighted
Akt o digitálnych trhoch
Kto sú „digitálni strážcovia prístupu“ a prečo ich musí Komisia regulovať?

Čo je umelá inteligencia?
Čo je umelá inteligencia? Čo to znamená? Ako sa dá umelá inteligencia využiť? Čo dokáže a ako funguje? V tomto krátkom videu odborníčka na umelú intel...

Čo si myslíte, kto ste? – Identita
Ako definujete svoju identitu? Akými vlastnosťami ju môžete charakterizovať? Identita sa neustále mení a vyvíja, a preto sú aj naše názory na to, kto ...

Dovidenia, roamingové poplatky
Od roku 2017 už občania EÚ, ktorí cestujú do iného členského štátu, nemusia platiť roamingové poplatky za telefonovanie, posielanie textových správ an...

- Highlighted
Duševné vlastníctvo vo vzdelávaní
IdeasPowered@School poskytuje učiteľom a študentom všetkých vekových kategórií a úrovní rôzne vzdelávacie materiály o duševnom vlastníctve, ktoré sú pripravené na použitie, a to vo všetkých jazykoch EÚ.

Geografické blokovanie a nakupovanie cez internet
Maloobchodníci musia kupujúcim poskytovať rovnaký prístup k tovaru a službám bez ohľadu na to, kde v EÚ sa nachádzajú. „Geografické blokovanie“ – odmi...

Odhaľ a poraz dezinformácie
Pandémia ukázala, ako rýchlo sa na internete šíria nepravdivé informácie. Pomocou tohto súboru nástrojov môžu učitelia stredných škôl pomôcť svojim študentom, ako pri surfovaní na internete rozlíšiť pravdivé informácie od falošných.