- Przedział wiekowy
- 12–15 lat
- Od 15 lat
- 9–12 lat
- Temat
- Rodzaj materiałów
Oto Helena, Klaus, Kasia, Enzo i Marion – nasi poszukiwacze cyfrowych przygód. Wyruszają w podróż po Europie śladami cyfrowej transformacji.
Technologie cyfrowe oferują możliwości, o jakich nam się nie śniło: masz teraz doskonałą okazję, by lepiej poznać fascynujący świat sztucznej inteligencji, danych i superkomputerów oraz dowiedzieć się, jak wszystkie te zjawiska kształtują przyszłość Europy. Bo przecież chodzi o TWOJĄ przyszłość!
Wszystkie wideo znajdziesz na tej stronie. Miłego oglądania!
Dołącz do nas by wspólnie odkryć DestinE – brawurową inicjatywę Komisji Europejskiej, której celem jest badanie przyszłości naszej planety za pomocą cyfrowego bliźniaka Ziemi. Wyobraź sobie superinteligentny model, który jest w stanie pokazać wpływ działań ludzi na przyrodę i pomóc nam w podejmowaniu bardziej przyjaznych dla środowiska decyzji. Dzięki dofinansowaniu z programu Cyfrowa Europa i najnowocześniejszym technologiom takim jak superkomputery, sztuczna inteligencja i szybki Internet, lokalni decydenci mogą na własne oczy zobaczyć, jakie skutki mogą wywołać ich decyzje. DestinE pozwala im zajrzeć w przyszłość, by mogli przekonać się do czego prowadzą ich wybory, a dzięki temu pomaga w ochronie naszej planety!
Niezliczone i nieograniczone możliwości. Mogą zrewolucjonizować sposób, w jaki pracujemy, uczymy się i porozumiewamy. A to zaledwie początek. Ruszaj w drogę z poszukiwaczami cyfrowych przygód i odkrywaj wirtualną rzeczywistość #VirtualWorldsEU.
EDIH to skrót od angielskiej nazwy europejskich centrów innowacji cyfrowych, które promują cyfrową transformację i oferują firmom z całej Europy pomoc, wskazówki i fachową wiedzę. W ramach tych centrów różne organizacje i instytucje współpracują ze sobą, aby dzięki przełomowym rozwiązaniom technicznym doskonalić produkty, procesy i usługi. Interesujesz się tym tematem? Śledź fantastyczne przygody, jakie nasza dzielna drużyna przeżyje w towarzystwie superbohatera EDDY’ego, naszego przewodnika po rewolucji cyfrowej w UE!
Czipy zwane też półprzewodnikami są podstawowymi elementami składowymi całej nowoczesnej elektroniki. Bez nich nie byłoby współczesnych samochodów, telefonów, konsol do gier ani wielu artykułów gospodarstwa domowego. W tym odcinku dowiesz się, dlaczego w ostatnich latach brakowało czipów. Nasi bohaterowie opowiedzą Ci, co robi UE, aby więcej do tego nie doszło.
W dzisiejszym świecie dzieci umieją obsługiwać ekran dotykowy, zanim nauczą się czytać i pisać. Jeśli chodzi o surfowanie po internecie, dorośli mogą się od nich sporo nauczyć! Aby jednak dzieci mogły bezpiecznie korzystać z tej rozrywki, ktoś musi chronić je przed zagrożeniami czyhającymi w sieci. UE dba o bezpieczeństwo dzieci w internecie. Bohaterowie tego odcinka opowiedzą, jak to robi.
Jak sprawiedliwie i odpowiedzialnie wykorzystywać nowe technologie cyfrowe? Komisja Europejska zaproponowała wspólny zestaw praw i zasad cyfrowych, aby wspierać w całej Europie zrównoważoną, ukierunkowaną na człowieka transformację cyfrową ukształtowaną przez wartości europejskie. W tym odcinku nasza drużyna przedstawia sześć głównych tematów związanych z zasadami cyfrowymi i wyjaśnia, dlaczego są one tak ważne.
UE chce odpowiedzialnie kształtować naszą cyfrową przyszłość. Aby nie zejść z właściwego kursu, wyznaczyła sobie różne cele. W ich realizacji ważną rolę odegrają umiejętności, infrastruktura, usługi publiczne i przedsiębiorstwa. W tym odcinku bohaterowie zasiądą do gry planszowej, w której będą musieli sami zorganizować transformację cyfrową. Podobnie jak kraje UE, będą musieli ze sobą współpracować, aby osiągnąć wyznaczone cele. Weź udział w grze!
Żyjemy w świecie nieustającego przepływu informacji. Pomyśl, jak często udostępniasz dane osobowe w internecie: swoim znajomym, instytucjom, firmom i... nie wiadomo komu jeszcze. Czy na pewno wszystkie te informacje są przechowywane w odpowiedni, bezpieczny sposób? Z tego odcinka dowiesz się, jak technologia blockchain pozwala chronić prywatność, by zapewnić bezpieczeństwo w internecie.
Czasami mówi się, że jakiś kraj będzie jednym ze światowych liderów w dziedzinie cyfryzacji. Co to znaczy? Jak zmierzyć postępy w tej dziedzinie? Czym są łączność, kapitał ludzki lub cyfrowe usługi publiczne? Obejrzyj kolejny odcinek DIGITAL EXPLORERS, opanuj te trudne pojęcia i zostań odkrywcą cyfryzacji w swoim kraju!
Miewasz problemy z siecią? Korzystasz z darmowych hotspotów Wi-Fi? Wiesz, o co chodzi z 5G? W tym odcinku odpowiadamy na pytanie, dlaczego łączność jest ważna dla nas wszystkich i co zrobić, by była jeszcze lepsza.
Czym jest „świadomość w dziedzinie cyberbezpieczeństwa”? Co może nam grozić w internecie? Na ile zdajemy sobie sprawę z zagrożeń online i potrafimy się przed nimi ustrzec? Aby być bezpieczni, musimy stale doskonalić nasze umiejętności w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. W tym odcinku bohaterowie serialu udzielą nam paru supermocy, które w tym pomogą. Życzliwość, mądrość, umiejętności społeczne, czarodziejski klucz, bieg wsteczny i siła odgrywają w internecie szczególną rolę. Od tej pory będziesz zawsze kierować się zasadą „Pomyśl, zanim klikniesz”!
Czy wiesz, że w całej UE możesz bez dodatkowych opłat korzystać z internetu, esemesować i telefonować? Kiedyś ludzie niechętnie robili to za granicą, bo odstraszały ich wysokie rachunki. Tymczasem od 2017 r. podczas podróży po UE możesz przez cały czas być w kontakcie z rodziną i znajomymi. Bohaterowie naszej serii z entuzjazmem korzystają z tej możliwości podczas swojej wyprawy po UE!
Choć nie widać ich gołym okiem, dane są dosłownie wszędzie. Mało tego, radykalnie zmieniają świat, w którym żyjemy. Z tego odcinka DIGITAL EXPLORERS dowiesz się, jak odbywa się transfer danych w Unii Europejskiej i dlaczego ułatwia nam życie.
Czy wiesz, że do 2025 r. ilość wszystkich zgromadzonych na świecie danych osiągnie 175 zettabajtów? Taka ilość wystarczyłaby, by pięć razy polecieć na Księżyc i z powrotem. W tym odcinku DIGITAL EXPLORERS odkrywamy superkomputery, które otworzą przed Tobą superperspektywy!
Na pewno doskonale wiesz, jak wygląda robot. Ale czy zdajesz sobie sprawę, że Twój smartfon również wykorzystuje sztuczną inteligencję? W kolejnej odsłonie przygód naszych bohaterów dowiesz się, jak działa godna zaufania i bezpieczna sztuczna inteligencja, która służy nam – ludziom – i szanuje nasze wartości.
Nie trzeba być pasjonatem fizyki, by korzystać z osiągnięć technologii kwantowej. W naszej fascynującej podróży odkrywamy, czym ona jest i jak wpływa na życie codzienne mieszkańców Europy. A jeśli coś Ci mówi eksperyment z „kotem Schrödingera”, na pewno z przyjemnością obejrzysz jego animowaną wersję.
Papierowe formularze i dokumenty? Przecież to przeżytek! Nowa europejska tożsamość cyfrowa to sposób na bezpieczne udostępnianie ważnych dokumentów, zgłaszanie zmiany adresu, potwierdzanie wieku, a nawet wypełnianie zeznania podatkowego. Jak? W tym odcinku wyjaśniamy to krok po kroku. Wystarczy kilka kliknięć, by raz na zawsze pożegnać się z papierkową robotą!
„Jeden niewielki krok dla człowieka, jeden ogromny skok dla ludzkości” – po ponad pół wieku od tego przełomowego wydarzenia w eksploracji przestrzeni kosmicznej, dzięki innowacyjnym technologiom wiemy o niej o wiele więcej. Nasi cyfrowi bohaterowie przyglądają się europejskiej infrastrukturze kosmicznej (między innymi programowi Copernicus) i opowiadają, co daje ona ludzkości i dlaczego tak fascynuje miłośników nauki.
Na ten sam temat
- Highlighted
Wytyczne mają pomóc nauczycielom zrozumieć potencjał zastosowania sztucznej inteligencji i wykorzystania danych w kształceniu, a także zwiększyć świadomość na temat możliwych zagrożeń.
- Highlighted
Kto kryje się pod określeniem „cyfrowi strażnicy dostępu” i dlaczego Komisja musi uregulować ich działalność?
Ciekawi Cię, jak UE chroni Cię w internecie? Nowe przepisy wprowadzone aktem o usługach cyfrowych mają na celu stworzenie bardziej sprawiedliwego i bezpieczniejszego internetu.
Czym jest sztuczna inteligencja (SI)? Co oznacza ten termin? Jakie są zastosowania SI? Jakie możliwości oferuje i na jakiej zasadzie działa? W tym kró...
Spójrz na sztuczną inteligencję z innej perspektywy. Życie i technologia wzajemnie się przeplatają, co ukazuje prezentowany w filmie taniec symbolizuj...
Sprzedawcy detaliczni muszą zapewnić kupującym ze wszystkich krajów UE taki sam dostęp do towarów i usług. Na terytorium UE zakazane jest zatem tzw. b...
Jak określamy swoją tożsamość? Jakie cechy mogą się na nią składać? Tożsamość stale się zmienia i ewoluuje, dlatego zmieniać może się również nasze sp...
W świecie pełnym informacji wprowadzających w błąd kluczowe znaczenie ma zdolność krytycznego myślenia. Prezentowany zestaw materiałów pomaga nauczycielom wspierać dociekliwość swoich podopiecznych w epoce cyfrowej.