- Przedział wiekowy
- 12–15 latOd 15 lat
- Temat
- Sektor cyfrowy
- Rodzaj materiałów
- Wideo

Poznaj Helenę, Klausa, Kasię, Enzo i Marion – naszych „CYFROWYCH ODKRYWCÓW”, którzy zwiedzają całą Europę, by poznawać tajniki cyfryzacji.
Cyfrowy świat otwiera nowe możliwości, dlatego nie przegap swojej szansy na lepsze poznanie wielu interesujących i ekscytujących zagadnień, w tym sztucznej inteligencji, danych i superkomputerów. Dowiedz się, w jaki sposób nowe technologie kształtują przyszłość cyfrową Europy – TWOJĄ przyszłość.
Układy scalone i półprzewodniki są podstawowym elementem składowym wszystkich nowoczesnych urządzeń elektronicznych – można je znaleźć w samochodach, smarfonach, konsolach do gier, a nawet w wielu urządzeniach, z których korzystasz na co dzień w domu. Zapraszamy do obejrzenia odcinka, z którego dowiesz się dlaczego dostępność układów scalonych była w ostatnich latach ograniczona. Nasi CYFROWI ODKRYWCY opowiedzą o działaniach Unii Europejskiej, które mają zapewnić, że tym razem nie zabraknie zapasów.
W dzisiejszych czasach dzieci uczą się poruszać po aplikacjach zanim zdobędą umiejętności czytania i pisania. W kwestii zachowania w sieci mogą z pewnością nauczyć kilku rzeczy dorosłych! Z drugiej strony dbanie o bezpieczeństwo w Internecie i zapewnianie, by był przyjaznym miejscem, które mogą badać młodzi użytkownicy, stanowi duże wyzwanie. W tym odcinku pokazujemy działania jakie podejmuje Unia Europejska, by zapewniać dzieciom bezpieczeństwo w sieci.
W jaki sposób Europa może wdrażać nowe technologie cyfrowe w sprawiedliwy i odpowiedzialny sposób? Komisja Europejska zaproponowała nowy kodeks europejskich praw i zasad dotyczących cyfrowego świata, dzięki którym będzie w stanie realizować zrównoważoną, skupioną na potrzebach ludzi transformację opartą na wspólnych wartościach. W tym odcinku CYFROWYCH ODKRYWCÓW poznasz sześć najważniejszych aspektów zasad cyfrowych i zrozumiesz ich znaczenie.
W jaki sposób Unia Europejska kształtuje naszą cyfrową przyszłość? Dążąc do celów, które zostały ustalone jako kamienie milowe! Ważną rolę w tym procesie odgrywa wiele czynników takich jak umiejętności, infrastruktura, usługi publiczne oraz przedsiębiorstwa. W tym odcinku CYFROWYCH ODKRYWCÓW poznasz grę planszową, która pozwala graczom przejąć kontrolę nad cyfrową transformacją. Podobnie jak państwa członkowskie Unii Europejskiej muszą współpracować, by razem dążyć do celu. Chcesz spróbować swoich sił?
Żyjemy w świecie, w którym nieustannie udostępniamy i przesyłamy informacje. Zastanów się przez chwilę – jak często udostępniasz swoje dane w sieci? Jak często przesyłasz informacje znajomym, urzędom, sprzedawcom i innym podmiotom? Jak możesz mieć pewność, że wszystkie te dane są przechowywane w bezpieczny sposób? W tym odcinku CYFROWYCH ODKRYWCÓW poznasz technologię o nazwie „blockchain”, która pomaga w ochronie prywatności i może zapewnić ci bezpieczeństwo w sieci.
Co to znaczy, że dany kraj jest jednym z globalnych liderów w dziedzinie cyfryzacji? W jaki sposób możemy mierzyć poziom cyfryzacji? Czego dotyczą pojęcia, takie jak łączność, kapitał ludzki czy cyfrowe usługi publiczne? Obejrzyj ten odcinek i poznaj wszystkie te koncepcje, aby dołączyć do grona „CYFROWYCH ODKRYWCÓW” w swoim kraju!
Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się stracić połączenie z internetem lub skorzystać z darmowego hotspotu Wi-Fi? Zastanawiasz się, o co chodzi z tym całym 5G? W tym odcinku dowiesz się, dlaczego łączność jest taka ważna i co możemy zrobić, żeby stała się jeszcze lepsza.
Czy wiesz, że w Unii Europejskiej możesz przeglądać internet, pisać SMS-y i dzwonić dowolnie bez dodatkowych opłat? Lęk o wysoki rachunek za telefon to już przeszłość. Od 2017 roku możesz podróżować swobodnie po UE i przez cały czas utrzymywać kontakt z rodziną i przyjaciółmi. Sprawdź, jak cyfrowi odkrywcy korzystają z tej możliwości podczas swoich przygód na terenie całej UE!
Czy wiesz, że dane są dosłownie wszędzie? Co więcej, nieustannie zmieniają świat wokół nas. Obejrzyj ten odcinek CYFROWYCH ODKRYWCÓW, aby zobaczyć, jak dane podróżują po całej Unii Europejskiej i jak sprawiają, że nasze życie staje się lepsze.
Dane są niewidoczne, ale jest ich dużo. Czy wiesz, że w 2025 roku na świecie będzie już 175 zettabajtów danych? To wystarczy, żeby pięciokrotnie dotrzeć na Księżyc i wrócić na Ziemię! Obejrzyj ten odcinek CYFROWYCH ODKRYWCÓW, aby poznać superkomputery i dowiedzieć się, dlaczego są takie SUPER.
Czy zdarzyło Ci się kiedyś spotkać oko w oko z robotem? Czy wiesz, że Twój smartfon też wykorzystuje technologię sztucznej inteligencji? Obejrzyj ten odcinek CYFROWYCH ODKRYWCÓW, aby dowiedzieć się więcej na temat tego, co można zrobić, by zagwarantować, że nasza sztuczna inteligencja będzie godna zaufania i pomocna ludziom oraz że będzie szanowała nasze wartości.
Technologia kwantowa to już nie tylko rzecz fizyków. Pozwól, by CYFROWI ODKRYWCY zabrali Cię w fascynującą podróż, dzięki której zrozumiesz, czym są kwanty i jak wpływają na życie Europejczyków. A jeśli wiesz, na czym polegał słynny eksperyment myślowy z kotem Schrödingera, nasze wizualne wprowadzenie na pewno Cię rozbawi.
Biurokracja? To już przeszłość! Czy wiesz, że nowa tożsamość cyfrowa dla wszystkich Europejczyków ułatwi nam dzielenie się ważnymi świadectwami, zgłaszanie zmiany adresu zamieszkania, potwierdzenie wieku, a nawet zgłoszenie rozliczenia podatkowego? CYFROWI ODKRYWCY wytłumaczą Ci, jak krok po kroku skorzystać z nowych możliwości, które pozostają w zasięgu kilku dodatkowych kliknięć.
„Mały krok dla człowieka, wielki dla ludzkości” – od wykonania kroku milowego w eksploracji kosmosu minęło już ponad pięćdziesiąt lat. Dzięki innowacyjnej technologii wiemy coraz więcej o otaczającej nas przestrzeni. CYFROWI ODKRYWCY pozwolą Ci się przyjrzeć bliżej europejskiej infrastrukturze kosmicznej (czy nazwa Copernicus coś Ci mówi?), omówią też korzyści, jakie mogą czerpać z niej ciekawscy.
Na czym polega świadome zachowanie w sieci? Z jakimi niebezpieczeństwami możemy mieć do czynienia online? Na ile jesteśmy świadomi zagrożeń online i jak sobie z nimi radzimy? CYFROWI ODKRYWCY zapewnią Ci kilka supermocy, bo wszyscy musimy dbać o swoje bezpieczeństwo. Dzięki nim dowiesz się, jak uprzejmość, mądrość i zdolności społeczne, a także magiczny klucz, wrzucenie na wsteczny i siła działają cuda w sieci. I zawsze pamiętaj o jednym: pomyśl, zanim klikniesz.
Na ten sam temat

- Highlighted
Wytyczne dla nauczycieli dotyczące etycznego wykorzystania sztucznej inteligencji i danych w nauczaniu i uczeniu się
Wytyczne mają pomóc nauczycielom zrozumieć potencjał zastosowania sztucznej inteligencji i wykorzystania danych w kształceniu, a także zwiększyć świadomość na temat możliwych zagrożeń.

- Highlighted
Akt o rynkach cyfrowych
Kto kryje się pod określeniem „cyfrowi strażnicy dostępu” i dlaczego Komisja musi uregulować ich działalność?

Czym jest sztuczna inteligencja?
Czym jest sztuczna inteligencja (SI)? Co oznacza ten termin? Jakie są zastosowania SI? Jakie możliwości oferuje i na jakiej zasadzie działa? W tym kró...

Ewolucja sztucznej inteligencji
Spójrz na sztuczną inteligencję z innej perspektywy. Życie i technologia wzajemnie się przeplatają, co ukazuje prezentowany w filmie taniec symbolizuj...

Geoblokowanie i zakupy online
Sprzedawcy detaliczni muszą zapewnić kupującym ze wszystkich krajów UE taki sam dostęp do towarów i usług. Na terytorium UE zakazane jest zatem tzw. b...

Jak myślisz, kim jesteś? – Tożsamość
Jak określamy swoją tożsamość? Jakie cechy mogą się na nią składać? Tożsamość stale się zmienia i ewoluuje, dlatego zmieniać może się również nasze sp...

Kącik edukacyjny na stronie internetowej Eurostatu
Jesteś nauczycielem i podczas zajęć korzystasz z danych statystycznych? Jesteś uczniem i chcesz dowiedzieć się więcej o statystyce? Jeżeli tak, na pewno zainteresuje Cię kącik edukacyjny na stronie internetowej Eurostatu!

Koniec z opłatami roamingowymi
Od 2017 r. obywatele UE podróżujący do innego państwa członkowskiego nie muszą już płacić opłat roamingowych za telefonowanie, wysyłanie wiadomości te...