- Věková skupina
- 12 až 15 let
- 15 let a více
- 9 až 12 let
- Téma
- Typ materiálu
Seznamte se s Helenou, Klausem, Kasiou, Enzem a Marion – našimi DIGITÁLNÍMI PRŮZKUMNÍKY na expedici po Evropě. Vysvětlí vám, jak digitalizace probíhá a co nového se chystá.
S digitálními technologiemi přichází svět plný nových příležitostí: nenechte si ujít možnost dozvědět se více o mnoha zajímavých tématech, jako je umělá inteligence, data nebo superpočítače, a zjistit, jak spoluutvářejí digitální budoucnost Evropy – VAŠI budoucnost.
Všechna videa najdete níže.
Vydejte se s námi na průzkum DestinE, odvážné iniciativy Evropské komise, jejímž cílem je zmapovat budoucnost naší planety pomocí digitálního dvojčete Země. Představte si superchytrý model, který nám ukáže, jak se lidské aktivity a příroda vzájemně ovlivňují, což nám pomůže lépe se rozhodovat o našem životním prostředí. Díky financování z programu Digitální Evropa a nejnovějším technologiím, jako jsou superpočítače, umělá inteligence a rychlý internet, umožňuje DestinE místním vedoucím představitelům testovat hypotetické scénáře. Je to jako nahlédnout do budoucnosti a zjistit, jak by mohla dopadnout naše rozhodnutí, což nám pomůže účinněji chránit naši planetu.
Virtuální světy nám přinášejí nekonečné množství možností. Mají potenciál zcela změnit způsob, jakým pracujeme, učíme se, komunikujeme... a nejen to! Na cestě s našimi digitálními průzkumníky se dozvíte více o iniciativě #VirtualWorldsEU.
Jde o zkratku anglického názvu sítě evropských center pro digitální inovace (European Digital Innovation Hubs Network), která podporuje digitální transformaci a zároveň zajišťuje poradenství, odborné znalosti a podporu podnikům v celé Evropě. Tato centra propojují organizace a instituce s cílem vyvíjet prostřednictvím technologií lepší produkty, zdokonalovat postupy a optimalizovat služby. Chcete se dozvědět více? Vydejte se s našimi digitálními průzkumníky na jejich fantastické dobrodružství světem technologií, kde společně se superhrdinou EDDYm zjišťují, jak probíhá digitální revoluce v Evropské unií!
čipy neboli polovodiče jsou základními stavebními prvky veškeré moderní elektroniky. Záleží na nich výroba automobilů, telefonů, herních konzolí a mnoha dalších zařízení, které používáme v domácnosti. V tomto díle našeho seriálu zjistíte, proč jsou čipy v posledních letech tak ceněné a vzácné. Naši DIGITÁLNÍ PRŮZKUMNÍCI vám vysvětlí, co EU dělá, aby zajistila, že nám zásoba čipů opět nedojde.
Dnešní děti se dříve naučí používat mobilní telefon a „swipovat“, než začnou číst nebo psát. Pokud jde tedy o online prostředí, mohou nás dospělé určitě mnohému naučit! Není však jednoduché zajistit, aby byl internet pro mladé uživatele nejen zábavný, ale i bezpečný. V tomto díle zjistíte, jak chce EU dětem a mládeži pomoci s tím, aby se na internetu nedostali do nesnází.
Jak se může Evropa k novým digitálním technologiím co nejspravedlivěji a nejzodpovědněji postavit? Evropská komise navrhla společný soubor digitálních práv a zásad, aby se mohla v Evropě prosazovat udržitelná digitální transformace zaměřená na člověka a utvářená evropskými hodnotami. Tento díl seriálu o DIGITÁLNÍCH PRŮZKUMNÍCÍCH vás provede šesti klíčovými tématy digitálních zásad a vysvětlí jejich význam.
Jak hodlá EU utvářet naši digitální budoucnost? Stanoveno bylo několik cílů, které mají posloužit jako vodítko. Velký význam mají v tomto kontextu dovednosti, infrastruktura, veřejné služby a podniky. V tomto díle seriálu o DIGITÁLNÍCH PRŮZKUMNÍCÍCH si budete moci zahrát stolní hru, kde budete mít vy sami na starost realizaci digitální transformace. Stejně jako země EU budete muset v rámci hry spolupracovat, aby se Evropa udržela na dobré cestě. Zkusíte si zahrát?
Žijeme ve světě, kde se neustále sdílejí informace. Zkuste se zamyslet nad tím, jak často sdílíte osobní údaje online s přáteli, úřady, obchody nebo jinde. Jak si můžete být jisti, že všechny tyto informace jsou uchovávány bezpečně a bezpečně? V tomto díle seriálu o DIGITÁLNÍCH PRŮZKUMNÍCÍCH se dozvíte, jak technologie „blockchain“ umožňuje chránit vaše soukromí, abyste se mohli po internetu pohybovat bez rizika.
Co znamená, že určitá země patří mezi globální lídry v oblasti digitalizace? Jak lze digitalizaci měřit? Co to je konektivita, lidský kapitál, digitální veřejné služby? Podívejte se na tuto epizodu našeho seriálu, která vám pomůže si tyto koncepty nastudovat, abyste se vy sami mohli stát DIGITÁLNÍM PRŮZKUMNÍKEM ve vaší zemi.
Stalo se vám někdy, že jste se nemohli připojit k internetu? Využili jste někdy bezplatný wi-fi hotspot? Slyšeli jste o 5G? V tomto díle našeho seriálu se dozvíte, proč je důležité, abychom byli všichni propojeni a co se dá v této oblasti zlepšit.
Co se rozumí pojmem informovanost o kybernetické bezpečnosti? Jakým rizikům čelíme online? Do jaké míry si hrozby na internetu uvědomujeme a jak je řešíme? Naši DIGITÁLNÍ PRŮZKUMNÍCI vás vybaví několika superschopnostmi, které všichni potřebujeme k tomu, abychom byli na internetu v bezpečí. Dozvíte se například, že důležitou roli hraje vlídnost, moudrost, sociální dovednosti, nebo magický klíč, tzv. zpětný chod a síla. A od nynějška vždy pamatujte na hlavní zásadu: Dobře si rozmyslete, než na něco kliknete.
Věděli jste, že můžete brouzdat po internetu, sdílet informace či obrázky, posílat zprávy a volat odkudkoli z EU – bez dalších příplatků? Obavy z vysokých telefonních účtů jsou minulostí. Od roku 2017 můžete cestovat po celé Unii a nedělat si při tom starosti, jak zůstat v kontaktu s rodinou a přáteli. Podívejte se, jak si naši digitální průzkumníci na svých dobrodružstvích po celé EU užívají „roaming za domácích podmínek“!
Věděli jste, že data jsou všude? A nejen to. Mění také způsob, jak funguje svět kolem nás. V tomto díle seriálu o DIGITÁLNÍCH PRŮZKUMNÍCÍCH se dozvíte, jak se data pohybují po celé Evropské unii a jak mohou zlepšit náš život.
Věděli jste, že množství všech dat shromážděných na celém světě se v roce 2025 zvýší na 175 zettabytů? To odpovídá pětinásobku vzdálenosti na Měsíc a zpět! V tomto díle seriálu o DIGITÁLNÍCH PRŮZKUMNÍCÍCH se seznámíte s tím, jak fungují superpočítače, abyste mohli začít myslet ve velkém, ve skutečně MEGAvelkém.
Určitě jste už někdy viděli robota. Věděli jste ale, že umělou inteligenci používá i váš chytrý telefon? Podívejte se na další díl seriálu DIGITÁLNÍ PRŮZKUMNÍCI a naučte se, jak zajistit, abyste mohli umělé inteligenci důvěřovat a ona tak mohla sloužit lidem a respektovat při tom naše hodnoty.
Kvantové technologie nejsou zajímavé jen pro nadšence do fyziky! Naši DIGITÁLNÍ PRŮZKUMNÍCI vás vezmou na fascinující dobrodružství, během něhož pochopíte, jak kvantové technologie fungují a jak ovlivňují náš každodenní život v Evropě. Pokud jste navíc někdy slyšeli o myšlenkovém experimentu známém pod názvem „Schrödingerova kočka“, čeká vás malé překvapení.
Nesnášíte vyřizování formalit a papírování? Digitální identita vám usnadní život! Věděli jste, že nová evropská digitální identita může zjednodušit způsob, jakým sdílíme důležitá osvědčení, nahlašujeme změnu adresy, prokazujeme věk nebo dokonce vyplňujeme daňové přiznání? A to vše bezpečně! Naši DIGITÁLNÍ PRŮZKUMNÍCI vás provedou krok za krokem mnoha výhodami, které digitální identita nabízí – a všechny jsou k dispozici jen na několik kliknutí.
„Malý krok pro člověka, velký skok pro lidstvo“ – po dobu pěti desetiletí od tohoto obrovského milníku ve výzkumu vesmíru máme nyní díky inovativním technologiím mnohem větší představu o tom, co nás obklopuje. V této epizodě se naši DIGITÁLNÍ PRŮZKUMNÍCI budou věnovat evropské kosmické infrastruktuře (slyšeli jste o programu Copernicus?) a vysvětlí nám, jaké výhody nám všem přináší.
Další tematické materiály
- Highlighted
Kdo jsou tzv. digitální strážci přístupu (gatekeepers) a proč je podle Evropské komise nutné je regulovat?
Co je to umělá inteligence (UI)? Co si pod tím představit? Jaké má UI uplatnění? Co dokáže a jak funguje? V tomto krátkém videu specialistka na UI Ale...
- Highlighted
Projekt IdeasPowered@School ve všech jazycích poskytuje učitelům a studentům všech věkových kategorií a úrovní různé vzdělávací materiály na téma duševního vlastnictví.
- Highlighted
Cílem těchto pokynů je pomoci pedagogům pochopit potenciál, který aplikace umělé inteligence a využívání dat ve vzdělávání mají, a zvýšit povědomí o možných rizicích.
Ve světě zapleveleném zavádějícími informacemi je nesmírně důležité, aby se podporovaly dovednosti v oblasti kritického posuzování. Tento soubor materiálů pomůže pedagogům kultivovat kritické myšlení pro digitální éru.
Jak definujete svou identitu? A jaká může být taková charakteristika? Identita se neustále mění a vyvíjí, takže naše názory na to, kdo jsme a kdo jsou...
Chcete vědět, jak vás EU chrání na internetu? Cílem nových pravidel zavedených v nařízení o digitálních službách je vytvořit spravedlivější a bezpečnější on-line svět.
- Highlighted
Pokyny propojují pedagogickou metodiku s praxí v jednom snadno použitelném formátu: Jak přimět mladé lidi k tomu, aby si ověřovali fakta a mysleli kriticky? Jaká vypadá technická stránka dezinformací? Jak identifikovat tzv. deep fakes?