
Az Európai Iskolai Oktatási Platform az iskolai oktatási ágazat minden érdekeltjének – köztük az iskolákban dolgozó szakembereknek, a kutatóknak és a szakpolitikai döntéshozóknak is – találkozóhelyet kínál. A platform a kisgyermekkori neveléstől és gondozástól az általános és középiskolai oktatásig minden szinten átível, a szakmai alapképzést is ideértve.
A platform az európai iskolák eTwinning közösségének is otthont ad.

Becslések szerint az Ukrajnából érkező menekültek közel fele iskoláskorú gyermek. Ha ezek a gyermekek visszaülhetnek az iskolapadba az őket befogadó országban, az oldja a bennük felhalmozódott feszültséget, stabilitást és normalitást visz a mindennapjaikba, és abban is segít, hogy bizakodóbban tekintsenek a jövőbe.
Ehhez szeretnénk hozzájárulni a platformon megjelentetett cikkekkel és segédanyagokkal, melyeket azért adunk közre, hogy elősegítsük a fiatal ukrán menekültek beilleszkedését az uniós tagállamok és az Erasmus+ programban részt vevő országok oktatási rendszereibe.
Egy évig tartott az a folyamat, amelynek keretében polgárok és politikusok cseréltek véleményt egymással Európa jövőjéről. A párbeszédet, vitákat és együttműködést ötvöző folyamat eredményeit összefoglaló jelentést május 9-én vehették kézhez az uniós intézmények elnökei. A jelentés 49 javaslatot vázol fel és több mint 320 intézkedést, köztük konkrét célkitűzéseket irányoz elő. Most az Európai Parlamenten, a Tanácson és az Európai Bizottságon a sor, hogy – saját hatáskörüknek megfelelően – továbbvigyék a megkezdett munkát.
Iránymutatások

A dezinformáció elleni küzdelem és a digitális jártasság előmozdítása
A témával foglalkozó iránymutatások neveléselméleti és gyakorlati kérdéseket tárgyalnak könnyen áttekinthető formátumban. A dokumentum áttekinti, hogyan lehet digitális jártasságot szerezni, és hasznos ismeretekkel szolgál a dezinformáció folyamatáról és megjelenési formáiról.

A mesterséges intelligencia (MI) és az adatok felhasználása
A dokumentum bemutatja, milyen lehetőségek rejlenek a mesterségesintelligencia-alkalmazásokban és az adathasználatban oktatási szempontból, és felhívja a figyelmet a lehetséges kockázatokra.

Az európai uniós ismeretek iskolai elsajátítása – Jean Monnet akció
A kiadvány inspiráló példákat hoz arra, milyen sokféle módon közvetítik az iskolák az európai uniós ismereteket, megismertetve a fiatalokat azzal, mit is jelent a mindennapok szintjén az Európához tartozás.
Tematikus tanórák
Ötleteket szeretne kapni kollégáitól azzal kapcsolatban, hogyan tartson tanórát egy adott témáról?
Az alábbi linkeken több témában is hasznos információkat találhat:

Scientix
A Scientix az európai természettudományos oktatással foglalkozó szakemberek közössége. Célja, hogy előmozdítsa és támogassa a tanárok, kutatók és szakpolitikai döntéshozók közötti európai szintű együttműködést, és ezáltal elősegítse, hogy a diákok természettudományos, technológiai, műszaki vagy matematikai pályát válasszanak.
(többnyelvű webhely)

„Oktatás az éghajlatért” koalíció
Az „Oktatás az éghajlatért” koalíció részvételen alapuló európai oktatási közösség, amely elősegíti, hogy végbemenjenek a klímasemleges társadalom létrejöttéhez szükséges változások.
(angol nyelvű webhely)

Az Európai Kék Iskolák Hálózata
Az „Európai Kék Iskolák Hálózata” elnevezésű kezdeményezés arra irányul, hogy hálózatba kapcsolja az óceánokkal kapcsolatos ismeretek terjesztését és a fenntartható óceángazdálkodást előmozdító szervezeteket, projekteket és embereket.
(angol nyelvű webhely)

Radikalizálódással foglalkozó uniós információs hálózat
A radikalizálódással foglalkozó uniós információs hálózat Európa-szerte összeköti azokat a frontvonalban dolgozó, gyakorló szakembereket, akik a különböző módokon megnyilvánuló erőszakos szélsőségesség megelőzésével és felszámolásával foglalkoznak.
(angol nyelvű webhely)