Přejít na hlavní obsah
Learning corner
Oznámení5. září 2023Generální ředitelství pro komunikaci

Projev o stavu Unie v roce 2023

Projev o stavu Evropské unie pronáší každoročně v září předseda nebo předsedkyně Evropské komise v Evropském parlamentu ve Štrasburku a zahajuje tak nový politický rok.

I letos předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ve svém projevu o stavu Unie shrne úspěchy dosažené v uplynulém roce a nejdůležitější výzvy, jimž Evropa čelí. Představí priority a konkrétní iniciativy, prostřednictvím kterých hodlá EU výzvy řešit, tedy například návrhy nových právních předpisů nebo strategie.

Ursula von der Leyenová v loňském roce hovořila mimo jiné o ruské agresi vůči Ukrajině, boji proti změně klimatu, energetické krizi a o transformaci našeho hospodářství urychleným zaváděním ekologických a digitálních technologií.

Projev předsedkyně se dotýká celé řady aktuálních témat týkajících se Evropské unie a její budoucnosti vhodných k diskusi ve třídě a může posloužit jako materiál k výuce na téma Evropa. Stručný přehled témat, jichž se projev bude týkat, najdete zde. Projev můžete sledovat živě 13. září v 9:00 hod SEČ přes tento odkaz. Na stejné adrese najdete také další užitečné informace a komunikační materiály.

Online bude též ve všech jazycích EU k dispozici doprovodná brožura, která shrnuje hlavní politické úspěchy, jež se odrážejí v každodenním životě občanů Unie. 

Podrobnosti

Datum zveřejnění
5. září 2023
Autor /Autorka
Generální ředitelství pro komunikaci
Type of content
Event