Prejsť na hlavný obsah
Learning corner
Tlačové oznámenie5. septembra 2023Generálne riaditeľstvo pre komunikáciuOdhadovaný čas čítania: 1 min

Správa o stave únie 2023

Správa o stave Európskej únie alebo „stav Únie“ je každoročný prejav, ktorý v septembri prednesie predseda Európskej komisie v Európskom parlamente v Štrasburgu. Je zároveň aj odštartovaním nového politického roka.

Aj tento rok predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v správe o stave Únie, ktorá bude jej záverečnou v rámci súčasného funkčného obdobia, spomenie úspechy dosiahnuté v uplynulom roku a nastolí dôležité otázky, ktorým Európania čelia. Predstaví priority a konkrétne iniciatívy na riešenie týchto otázok v nadchádzajúcom roku, napríklad návrhy nových právnych predpisov alebo politík EÚ.

K dôležitým témam, o ktorých hovorila predsedníčka v minulom roku, patrila agresia Ruska voči Ukrajine, boj proti zmene klímy a energetickej kríze, ako aj transformácia európskeho hospodárstva urýchlením zelenej a digitálnej transformácie.

Tohtoročný prejav môže byť významným podkladom pre diskusie o Európskej únii a jej budúcnosti medzi študentami. Môže poslúžiť aj ako dôležitá súčasť širšieho povedomia o Európe. Na tomto mieste nájdete informácie, ktoré pomôžu predstaviť túto tému študentom. Na tomto odkaze si budete môcť 13. septembra od 9.00 hod. SEČ celý prejav pozrieť a nájdete tam aj užitočné informácie a komunikačné materiály.

Ilustračná brožúra, v ktorej sú zvýraznené hlavné politické úspechy a ich vplyv na každodenný život občanov, bude dostupná online vo všetkých jazykoch EÚ. 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
5. septembra 2023
Autor/autorka
Generálne riaditeľstvo pre komunikáciu
Type of content
  • Event